Гіпотиреоз щитовидної залози (мікседема)


Гіпотиреоз – це не хвороба, а стан, при якому в організмі людини відзначається дуже низький рівень гормонів щитовидної залози. В даному випадку вже йдеться про недостатні функції залози, або про розвиток в організмі певних патологічних процесів, які впливають на гормональний обмін. В якості хвороби визначаються виключно зовнішні прояви гіпотиреозу. Перший раз його симптоми описали ще в 1873 році. Трохи пізніше, в 1878 році, з’явилося і визначення «мікседема«, наявність слизового набряку шкіри, що означає, при важких формах гіпотиреозу. Гіпотиреозом частіше страждають жінки(хвороба діагностується у приблизно 1 з 50 жінок і у 1 з 1000 чоловіків). У більшості випадків захворювання виявляють у дорослих жінок, причому, з віком його поширеність росте.
Причини і види гипотериоза
Щитовидна залоза виробляє гормон тироксин, який відповідає за метаболічні процесиу організмі. Разом з циркуляцією крові гормон потрапляє в усі клітини і органи.
Гіпотиреоз щитовидної залози може розвиватися декількома шляхами. Але, передусім, ендокринологія передбачає визначення двох видів захворювання : первинний гіпотиреоз і вторинний гіпотиреоз.
Якщо у хворого розвивається первинна форма хвороби, то вона пов’язана зі зниженням продукування гормонів щитовидної залози у зв’язку з патологічними процесами, що відбуваються в залозі. Вторинний гіпотиреоз розвивається як наслідок змін в гипоталамо-гипофизарной системі, яка обумовлює функції щитовидної залози. Іноді ознаки гіпотиреозу проявляються без видимих причин, і тоді йдеться про ідіопатичну форму захворювання.

Первинний гіпотиреоз розвивається по-різному. При альтернационном шляху розвитку часто ушкоджується тканина щитовидної залози у зв’язку з атакою імунної системи. В даному випадку діагностується так званий аутоіммунний гіпотиреоз, причини якого – наявність деяких дефектоу імунної системи, які ведуть до того, що вона визначає клітини щитовидної залози як сторонні. Такі дефекти можуть проявитися із-за травм, прийому медикаментів, дії паразитів, інфекцій, опромінення та ін.
Йододефицитный шлях свідчить про те, що в організм людини не потрапляє достатня кількість йоду. Як наслідок, щитовидна залоза не може нормально функціонувати. Особливо важливо потурбуватися про усунення дефіциту йоду тим, хто планує зачаття дитини в найближчому майбутньому.
Первинний гіпотиреоз може бути як природженим, так придбаним. Про природжений гіпотиреоз йдеться у тому випадку, якщо щитовидна залоза відсутня повністю, або вона недорозвинена. Як наслідок, в організмі відзначається недостача гормонів щитовидної залози. Іноді також відзначається спадковий дефект ферментів, які беруть безпосередню участь в синтезі гормонів щитовидної залози. Через це щитовидна залоза не засвоює йод в достатній кількості.
Придбаний первиннийгіпотиреоз – наслідок операції, при якій віддаляється щитовидна залоза. Її необхідно видаляти, якщо залоза піддалася дії радіації, а також після деяких запальних хвороб, після прийому певних медикаментів, а також при пухлинах залози. Якщо симптоми гипотиреоза- це результат операції, то у такому разі людині усе життя необхідно приймати препарати, які містять гормони.
Гіпотиреоз у дітей може бути як природженим, так і придбаним. Первинний природжений гіпотиреоз у новонароджених може проявлятися як наслідок порушень в процесі внутріутробного розвитку. Чим раніше у дитини сталося порушення функцій щитовидної залози, тим серйозніше постраждає його здоров’я. Так, природжена мікседема може проявитися кретинізмом, який є дуже важким розладом і веде до погіршення фізичного і розумового розвитку дитини. Стан вимагає негайного лікування, оскільки діти, що страждають цією недугою, повільніше розвиваються і мають ряд проблем зздоров’ям.
Існує ще одна класифікація. При яскраво виражених симптомах діагностується манифестный гіпотиреоз, а за відсутності таких у пацієнта визначається субклінічний гіпотиреоз. При такому діагнозі симптоми практично відсутні, проте при проведенні аналізу лабораторних аналізів відзначаються певні лабораторні показники. Щоб підтвердити діагноз, обов’язково проводиться повторний аналіз крові на тиреотропний гормон. Якщо зміни є присутніми, то лікар призначає відповідне лікування. Проте терапія в даному випадку показана не усім хворим. Важливо відновити рівень гормонів, передусім, пацієнтам в репродуктивному віці, особливо тим, хто планує вагітність. А ось літнім людям, особливо тим, у яких є серцево-судинні хвороби, таку стабілізацію краще не проводити.
Симптоми
При гіпотиреозі(мікседемі) в організмі людини відзначається понижений рівень тироксину — гормону щитовидної залози. Такий стан проявляється поруч різних симптомів. Передусім, мікседема провокує у людини постійне почуття втоми. Хворий страждає від збільшення ваги, сухості шкірних покривів, у нього відзначаються запори, виражена ламкість волосся. Ряд таких проявів можна відмітити, навіть розглядаючи фото людини. Симптоми гіпотиреозу також проявляються відчуттям холоду, депресивним станом, трудністю розумових реакцій. Усі ці ознаки – результат відчутного уповільнення метаболізму.
Однією з основних ознак мікседеми є слизовий набряк шкірного покриву і підшкірної клітковини. Якщо при слизових набряках натиснути на шкіру пальцем, то поглиблення на ній не залишається. Як наслідок, зміни виражені на обличчі хворого : воно стає одутлим, риси грубіють, а під очима з’являються мішки.
Мікседема щитовидної залози може провокувати і інші симптоми, які виникають рідше, ніж описані вище. Внаслідок набряку голосових зв’язок голос може стати дуже низьким. У жінок хвороба проявляється нерегулярними або особливо щедрими менструациями, пониженням сексуального бажання. Іноді недуга веде до безпліддя. Крім того, у літніх людей може помітно знижуватися пам’ять і відзначається виражена дезорієнтація.
Але іноді такі симптоми провокують і інші захворювання, тому встановлення діагнозу в деяких випадках вимагає ретельної перевірки. Розвиток симптомів при гіпотиреозі часто відбувається відносно повільно, тому стан пацієнта може погіршуватися поступово, залежно від процесу зниження в організмі змісту тироксину. Після курсу посиленого лікування симптоми хвороби, як правило, зникають.
Ускладнення
Якщо хворобу не вилікувати своєчасно, то у пацієнта підвищується ризик розвитку серцевої недостатності. Зважаючи на дефіцит тироксину росте рівень ліпідів в крові. Особливо серйозним поєднанням є гіпотиреоз і вагітність. У майбутніх мам, що страждають на це захворювання, значно підвищується ризик прояву анемії, преекслампсії(пізнього токсикозу). Крім того, такі жінки ризикують народити малюкапередчасно. Часто у жінок, хворих на гіпотиреоз, народжуються діти з низькою масою тіла, високий ризик народження мертвої дитини і сильної післяпологової кровотечі. У окремих випадках виникає дуже важке ускладнення — гипотиреоидная кома. Але якщо лікування хвороби зроблене своєчасно, то ускладнення, як правило, не розвиваються. В цілому прогноз є сприятливим.
Діагностика
Якщо фахівець підозрює, що у хворого розвивається гіпотиреоз, спочатку він визначає рівень гормону ТТГ, а також гормонів залози. Лікар в процесі встановленні діагнозу вивчає анамнез, досліджує щитовидну залозу за допомогою пальпації. За допомогою аналізу крові можна також визначити наявність антитіл і, відповідно, особливості імунної системи. Візуальна оцінка стану щитовидної залози також є важливим моментом в процесі дослідження.
Оцінити зміни, що сталися в ній, дозволяє радіонуклідне сканування, КТ, МРТ, ультразвукове дослідження. Але в процесі діагностики внимание лікаря звертається не лише на стан щитовидної залози, але і на зміни, які відбуваються в інших органах і тканинах. Тому дуже важливий індивідуальний підхід у кожному конкретному випадку.
Лікування
Лікування гіпотиреозу практикується тільки після остаточного і точного установлениия діагнозу. Попри те, що з давніх часів люди практикували лікування народними засобами, на сьогодні фахівці говорять про те, що основний метод лікування такої патології щитовидної залози – це замісна терапія. Цей метод лікування полягає в тому, що хворому, у якого відзначається недостача гормонів, вводять препарати, що їх, що містять. Дози таких засобів підбираються тільки індивідуально, але приймати препарати з гормонами необхідно щодня.
Визначаючи, як лікувати гіпотиреоз, лікар враховує причину виникнення хвороби. Залежно від цього, замісна терапія призначається на місяці, роки або до кінця життя. Якщо причини розвитку хвороби у дітей і дорослих усунути не вдається, то прийом таких препаратів доводиться продовжувати упродовж усього життя. В даному випадку ні народні засоби, ні лікування травами не здобудуть потрібної дії. В процесі комплексної терапії також практикується прийом вітамінів(найбільш важливо в даному випадку приймати вітаміни А, В12), препаратів ноотропного типу, глутамінової кислоти. Практикується лікувальна фізкультура, до того ж хворому важливо забезпечити щоденне повноцінне харчування.
Якщо функції щитовидної залози порушені у зв’язку з розвитком в організмі людини дефіциту йоду, необхідно заповнити цей недолік. Проте слід пам’ятати про те, що самолікування, а, отже, і безконтрольний прийом йоду може принести організму відчутну шкоду. Адже активність цієї речовини погіршує стан щитовидки. Препарати йоду призначають з чітким дозуванням, і вживати їх слід тільки в призначеній лікарем лікарській формі. Проте народне лікування гіпотиреозу, викликаного дефіцитом йоду, все ж припускає введення в раціон живлення продуктів високим його вмістом. Йдеться про морську капусту, морепродукти, горіхи, йодовану сіль.
Аутоіммунний гіпотиреоз також лікується із застосуванням препаратів, які містять гормони щитовидної залози. Крім того, іноді практикується лікування глюкокортикоидными препаратами, які здатні призупиняти аутоіммунні реакції в організмі хворого. Також досвід фахівців свідчить про ефективну дію на стан хворого імуномодулюючої терапії. Деякі лікарі практикують також лікування захворювання гомеопатією. Якщо лікування хвороби почати своєчасно, то можна говорити про сприятливий прогноз.
Профілактика
Щоб не допустити розвитку хвороби, необхідно обов’язково включити в раціон продукти з високим вмістом йоду. Варто замість звичайної солі перейти на використання йодованої. В якості зміцнюючих засобів періодично слід приймати вітамінні суміші, гуляти на свіжому повітрі, регулярно піклуватися про чистоту. Нормальну роботу щитовидний залози можуть порушити і регулярні стреси. Тому важливо не допускати серйозних емоційних потрясінь і зривів і, по можливості, регулярно практикувати який-небудь метод релаксації.


Гіпотиреоз, гіпотиреоз щитовидної залози, гіпотереоз

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *