Висівковоподібний (кольоровий) лишай

Висівковоподібний(різноколірний) лишай – це захворювання, яке розвивається під впливом хронічної грибкової інфекції, що поширюється на роговому шарі епідермісу.
Загальна назва «лишай» було відомо ще в древні часи, коли цим терміном називали практично усі шкірні хвороби, при яких на поверхні шкіри з’являлися кольорові плями, що лущаться. Ця інфекційна патологія часто передається людині у спадок. Захворювання частіше проявляється у людей, які живуть в країнах з дуже жарким кліматом.
Причини висівковоподібного лишаю
Збудником захворювання є гриби Pityrpsporum orbiculare і Malassezia furfur, які розвиваються в роговому шарі шкіри і гирлах фолікулів. Відзначається незначна контагіозність захворювання. Як вважають фахівці, на розвиток захворювання у людини певним чином впливає сильна і постійна пітливість, особливості хімічного складу поту, а також індивідуальніособливості шкірних покривів кожної людини. Є також дослідження, що свідчать про частіший прояв захворювання у пацієнтів з туберкульозом легенів. Найчастіше кольоровий лишай зустрічається у молодих людей обох статей. Дуже рідко хвороба діагностується у дітей дошкільного віку. Захворювання, втім, іноді вражає шкіру дітей, імунна система яких ослаблена внаслідок цукрового діабету, вегетоневрозу з підвищеною пітливістю. У такому разі важливо оперативно забезпечити лікування кольорового лишаю, причому, рішення про те, як лікувати захворювання, повинен приймати виключно лікар.

Вагітність, а також гормональний дисбаланс, спровокований іншими причинами, також є чинником, сприяючим прояву цього захворювання.
Симптоми висівковоподібного лишаю
При розвитку захворювання у людини поступово вражаються різні ділянки шкіри. На них з’являються плями, які мають жовто-коричневий колір з рожевуватим відтінком. Пляма спочатку з’являється в гирлі волосяних фолликулов, після чого починає збільшуватися. Пізніше плями зливаються і займають великі ділянки шкірного покриву, нагадуючи при цьому своєрідну географічну карту. Міняється і колір плями : воно темніє, стаючи буро-кавовим. Саме тому ця недуга і називається “Різноколірний лишай”. Такі плями не піднімаються над рівнем шкіри. Виражені симптоми різноколірного лишаю хворого, як правило, не турбують. Контури у плям в основному округлі, овальні, іноді циліндричної форми. Тільки іноді хвороба проявляється невеликим свербежем і незначним лущенням шкіри на місці ураження. Лишай в основному локалізується на верхній частині тулуба людини : на волосистих ділянках голови, на шиї, на спині і грудях, на зовнішній частині плечей. У дітей і підлітків захворювання найчастіше проявляється на грудях, шиї, в пахвових западинах, на животі.
Виділяють декілька видів лишаїв, які розрізняються по структурі. Відповідно, залежно від типу недуги і призначається лікування різноколірного лишаю.Лікарі виділяють
жовтий висівковоподібний лишай, чорний висівковоподібний лишай, ахромический висівковоподібний лишай. Тому перш ніж визначати, як вилікувати лишай, лікар повинен провести ретельну діагностику.
Недуга може протікати упродовж тривалого періоду часу : по декілька місяців і навіть років. І навіть після того, як захворювання було повністю вилікуване, іноді, через деякий час, може настати його рецидив.
Діагностика
Встановити цей діагноз лікар може без труднощів, засновувавши свої виведення на типовій клінічній картині хвороби. Але якщо під час встановлення діагнозу проявляються певні труднощі, то застосовуються деякі допоміжні методи діагностики. Для цього застосовується так звана йодна проба Бальцера. Шкіра, уражена захворюванням, змащується 5%% спиртовим розчином йоду. При цьому місця з розпушеним роговим шаром шкіри будуть більші інтенсивно забарвлені, ніж здорова шкіра. Іноді замість йоду також використовують 1-2%% розчин анілінових барвників. Окрім циходов також використовується феномен ” стружки”(т.з. симптом Бенье). Якщо плями поскабливать нігтем, то відбувається розпушування рогового шару і відшарування верхніх лусочок. В процесі діагностики для визначення осередків ураження шкіри, прихованих для неозброєного ока, використовується ртутно-кварцова лампа. Таке дослідження обов’язково робиться в темній кімнаті. Промені лампи пропускаються крізь фільтр Вуда — стекло, импрегнированное солями нікелю. У темряві плями на уражених зонах будуть червонувато-жовтим або темно-коричневим світлом. Завдяки виявленню таких прихованих вогнищ з’являється можливість провести адекватне і швидке лікування і у результаті уникнути ускладнень, а також повторних проявів хвороби. Для підтвердження хвороби також використовується мікроскопічне дослідження матеріалів, узятих з місця ураження.
В деяких випадках в процесі встановлення діагнозу необхідно диференціювати захворювання з сифілітичною розеолою, рожевим лишаєм Жибера. Ці захворювання проявляються схожимі ознаками, проте, з деякими відмінностями.
Лікування
Щоб забезпечити ефективне лікування хворих, у яких діагностований висівковоподібний лишай, в першу чергу потрібне використання антимикотических засобів, які застосовуються зовнішньо, а також важливо зробити дезинфекцію білизни. Антимиркотические розчини, які застосуються, якщо лікар призначає лікування висівковоподібного лишаю, можуть використовуватися в різних видах. Так, практикується застосування мазей, розчинів, кремів. Зокрема, призначається бифалазол, саліциловий спирт і саліцилова мазь, спирт резорцину, сірчана мазь, тербінафін, микозолон, циклоперокс, Клотримазол та ін. Усі засоби застосовуються до тих пір, поки не зникнуть видимі прояви захворювання. Визначаючи, як лікувати поширений висівковоподібний різноколірний лишай, лікар призначає прийом загальних антимікотиків, які дозволяють прискорити процес одужання. Це препарати кетоконазол, итраконазол. Іноді також практикується застосування антимікотиків всередину, що дозволяєпопередити прояв рецидивів в майбутньому.
При лікуванні практикується амбулаторний режим. Вибираючи, чим лікувати захворювання, фахівець не рекомендує дотримуватися певної дієти. В той же час в деяких випадках можливе лікування народними засобами. Загальний прогноз при лікуванні хвороби сприятливий: проте, за відсутності профілактичної терапії і наявності чинників, сприяючих захворюванню, воно може проявитися знову.
Іноді лишай виліковується під впливом сонячних променів. У такому разі на місці ураження залишаються білі ділянки, оскільки шкіра не піддається загару. Це явище називають псевдолейкодермою.
Але все таки хворі повинні знати і про те, що, незважаючи на відносно легке лікування, після одужання багато часу займає повернення первинного пігменту шкіри. Крім того, в жаркий період року іноді хвороба або пігментація шкіри повертається.
Лікування народними методами
Існує немало рецептів народної медицини, застосування яких практикується при лишаї. Можна приготовить відвар евкаліпта і черги, узявши рівні частини листя цих рослин. Три столові ложки цієї суміші заливають 1 л гарячої води і готують відвар 40 хвилин на водяній лазні. Процідивши відвар, його можна застосовувати в якості примочок і компресів.
Примочки можна робити також з настою чистотілу, для приготування якого треба одну столову ложку на ніч залити 400 мл окропу і наполягати упродовж 20 хвилин.
Ефективні примочки з буряка і лимона. Щоб приготувати таку суміш, треба вижати сік зі свіжого буряка і одного лимона. Такі ліки можна застосовувати як всередину, так і зовнішньо. Всередину треба приймати по 100 мл тричі в день упродовж двох тижнів. Роблять також компреси з ягід калини. Спочатку їх треба виморозити, перетовкти через сито і додати в суміш таку ж кількість води, процідити. Компрес накладають на місце ураження двічі в день і залишають суміш на 40 хвилин.
Готують також мазь із звіробою і березового дьогтю. Спочатку треба змішати подрібнену свіжу траву звіробою з м’яким вершковим маслом в рівних пропорціях. Після цього додати ще одну частину березового дьогтю і перемішати все в однорідну масу. Ця мазь зберігається в холодильнику і застосовується один раз в день: її треба прикладати до ураженого місця на серветці на 40 хвилин.
Окрім описаних рецептів застосовуються і інші народні методи, наприклад мазь з кореня чемериці білої на основі вазеліну. Внутрішньо приймають відвари лікарських рослин : чистотілу, вероніки лікарської, солодки, деревію, кореня кульбаби, жостеру, м’яти.
Лікувальні ванни готують з сосни і пижма : на одну ванну треба приготувати відвар з однієї повної літрової банки хвої сосни і такої ж кількості трави пижма. Відвар разом з 1 кг морської солі додається у ванну. Курс лікування – п’ятнадцять днів, ванну треба приймати щодня перед сном. Також ефективні як відвари, так і настої будь-яких частин лопуха.
Ще одна мазь готується з декількох інгредієнтів: треба узяти 2 ст. ложки кореня лопуха, предварительно подрібненого, 10 квіток календули, 15 шишок хмелю. Усі ці складові засинають в 200 мл води і кип’ятять на невеликому вогні упродовж 20 хвилин. У проціджений відвар додається 2 ст. ложки порошку кореня солодки, а також 100 мл вазеліну. Мазь треба добре перемішати і остудити, після чого двічі в день її наносять на місця, уражені позбавляємо, і тримають 40 хвилин.
Профілактика
Профілактичні заходи дуже важливі у тому випадку, якщо лишай діагностований у одного з членів сім’ї. Важливо обов’язково провести ретельний огляд усіх людей, що контактують з хворим. Крім того, проводиться огляд з використанням люмінесцентної лами. Як одяг, так і ліжко хворого слід продезинфікувати, прокип’ятивши речі в содово-мильному розчині і ретельно пропрасувавши.
Для відвертання захворювання не слід носити синтетичну білизну. Важливо щодня стежити за власною гігієною, приймаючи водні процедури. Крім того, слід застосовувати певні методи боротьби з підвищеною пітливістю тіла.
Людям, схильним до цього захворювання, слідує в жаркі літні дні обов’язково періодично протирати шкіру саліциловим спиртом або водою, що підкисляє, для приготування якої використовується лимонний сік або оцет. Іноді, приблизно один раз на три тижні, можна також застосовувати протигрибкові засоби для профілактики рецидиву хвороби.
Хворі, у яких діагностований різноколірний лишай, не повинні піддаватися важким навантаженням, тривалий час перебувати на сонці, піддаватися стресам, носити синтетичну білизну.

кольоровий лишай, висівковоподібний лишай, кольоровий лишай лікування, цвітний лишай, як лікувати кольоровий лишай, як вивести кольоровий лишай, цвітний лишай лікування

Сервіс пошуку лікарів Doc.ua дозволить максимально швидко і без проблем знайти потрібного лікаря і записатися до нього на прийом прямо на сайті, вибравши зручний для вас час і дату. На сайті діє спеціально розроблена рейтингова система лікарів, заснована на оцінках та відгуках користувачів, що дозволить безпомилково знайти лікаря у Львові, який допоможе вирішити вашу проблему. Ми особисто перевіряємо усі відгуки користувачів, щоб давати максимально чесну і об'єктивну оцінку тому чи іншому лікарю. Записатися на прийом