Лейкоцитарна формула


Лейкоцитарна формула є співвідношенням різних лейкоцитів. Вона визначається шляхом фарбування і підрахунку в мазанні крові з використанням мікроскопа.
Важливе значення має відсутність або наявність зрушення лейкоцитарної формули, яке може відбуватися як в праву або ліву сторону.
Зрушення формули вліво свідчить про збільшення в периферичній крові долі незрілих нейтрофілів, а також появу юних миелоцитов(метамиелоцитов);
Зрушення формули управо говорить про зменшення долі нормальної кількості незрілих нейтрофілів, а також про збільшення сегментоядердных нейтрофілів. Ця картина може спостерігатися після переливання крові, під час хвороб печінки і нирок, мегалобластной анемії.
У клінічній практиці лейкоцитарна формула відіграє важливу роль, оскільки багато змін в організмі призводять до зрушення формули : відсотковий вміст одних білих клітин крові збільшується за рахунок зменшення інших, і навпаки. Лейкоцитарна формула може відбивати хід захворювання або патологічного процесу, прогнозувати результат хвороби і появу ускладнень. Дані лейкоцитарної формули зіставляють з проявами хвороби. Норма цього показника відрізняється залежно від конституції, статі, віку.
Основними складовими лейкоцитарної формули є нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, лімфоцити і моноцити.

Нейтрофіли мають дезинсекцію і бактерицидними функціями. Залежно від міри зрілості нейтрофіли бувають різних видів, кожен з яких в тій або іншій кількості міститься в крові. У нормі для дорослої людини загальний вміст усіх нейтрофілів в крові складає від 47 до 72%%. При збільшенні долі незрілих нейтрофілів відбувається зрушення лейкоцитарної формули вліво. Це може відбуватися при сепсисі, кровотечах, інтоксикаціях, гемолітичному кризі, туберкульозі, злоякісних пухлинах, інфаркті міокарду, деяких інфекційних захворюваннях, гострих запальних процесах. До зменшенняйтрофилов приводять грибкові інфекції, променева терапія, апластические інфекції, бактерійні і вірусні інфекції, інфекції, які викликані простими, постінфекційні стани.
Еозинофіли мають фагоцитарні властивості, тобто вони можуть поглинати і знищувати сторонні об’єкти, проте ця функція еозинофілів пов’язана в основному з алергічними процесами. Нормальний вміст эфозинофилов в крові дитини складає до 7%%, дорослої людини – до 5%%. Еозинофілія, тобто збільшення змісту цього виду клітин спостерігається при колагенозах, інфекційних захворюваннях, алергічних станах, після виведення антибіотиків, при глистовій інвазії. Еозинопенія зустрічається при гострому апендициті, опіках, травмах, сепсисі, хірургічних втручаннях, деяких інфекційних захворюваннях, в перший день після інфаркту.
Основне завдання базофілів – участь в алергічних і запальних процесах. У нормі їх зміст не повинен складати більше 1 відсотка. Вони збільшуютьсяі ендокринних порушеннях, алергічних станах, запальних процесах в печінці, захворюваннях крові, лімфогранулематозі, виразковому запаленні кишечника, хронічних захворюваннях ШКТ. Зменшення змісту базофілів в лейкоцитарній формулі спостерігається при стресових станах, гострому запаленні легенів, тривалої променевої терапії, гіперфункції щитовидної залози, гострих інфекціях.
Лімфоцити беруть участь в розпізнаванні антигенів, тому вони пов’язані з формуванням імунітету. У лейкоцитарній формулі дорослої людини лімфоцитів міститься від 19 до 37%%. Лімфоцитоз, тобто збільшення рівня лімфоцитів, спостерігається під час гострих інфекційних захворювань, менструацій, вірусних інфекцій. Лімфопенія – збільшення кількості лімфоцитів, зустрічається при лімфогранулематозі, імунних дефіцитах, вірусних захворюваннях, нирковій недостатності, злоякісних новоутвореннях, прийомі кортикоидов, недостатності кровообігу.
Основне завдання моноцитів полягає у видаленні зізму яких об’єктів як зруйновані клітини, бактерії, відмираючі клітини, комплекс антиген-антитіло та ін. зменшення моноцитів(моноцитопенія) спостерігається при черевному тифі, важких септичних процесах, лікуванні глюкокортикоїдами. Збільшення долі моноцитів(моноцитовз) може зустрічатися при хірургічних втручаннях, колагенозах, деяких хворобах крові, інфекційних захворюваннях, злоякісних новоутвореннях.


Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Вінниця, Луцьк, Чернівці, Рівне, Хмельницький, Ужгород, Дрогобич, Виноградів, Калуш, Житомир, Черкаси, Полтава, Біла Церква, Самбір, Стрий, Коломия, Кам'янець-Подільський, Червоноград, Миколаїв, Жовква, Харків, Дніпро, Чернігів, Ковель, Херсон, Золочів - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Теги: лейкоцитарна формула, лейкоцитарна формула крові норма

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *