Еритропоетин – це гормон- глікопротеїн, що виділяється нирками. Основна його фізіологічна роль полягає в стимулюванні утворення еритроцитів. Цей гормон є активізатором митоза(непрямого ділення клітини) і дозрівання з клітин попередників еритроцитів.
Виділення еритропоетину активізується під час станів гіпоксій, ішемії нирок(із-за травматичного шоку, приміром), при різних анеміях, а також крововтратах. Гормони кори надниркових залоз також здатні посилювати його секрецію, через що рівень гемоглобіну може швидко підвищуватися, а під час стресових станів постачання тканин киснем відбуватися швидше.
Еритропоетин посилює споживання кістковим мозком фолатів, вітаміну В12, міді і заліза, призводить до зменшення цих речовин в плазмі крові, а також до меньшению кількості транспортних білків.
Еритропоетин здатний підвищувати артеріальний тиск, збільшувати в’язкість крові через зміну співвідношення плазмы крові і эритроцитной маси.
Механізм утворення
Кисневий режим в нирках і в організмі в цілому є визначальним чинником секреції цього гормону. Цитохром – спеціальний білок, є структурною основою цієї функції. Стимуляція вироблення гормонів відбувається завдяки ферментам, як у випадках з багатьма іншими гормонами.
Застосування в терапії
Лікарські препарати зі змістом дано гормону широко використовуються для лікування різних захворювань, серед яких :
Анемії у недоношених дітей, ослаблених людей, при запальних і хронічних захворюваннях, при опіках великих площ тіла;
Передопераційний і післяопераційний періоди
Аутодонорство
Терапія Віл-інфекції з використанням зидовудина
При трансплантації тканин і органів
При лікуванні онкологічних захворювань
При лікуванні ниркової недостатності
Як правило, використання препаратів зі змістом еритропоетину робиться під контролем лікаря, вводиться підшкірно або внутрішньовенно. Метою лікарського использования цього гормону являється досягнення рівня гемоглобіну не нижче 125 г/л і гематокриту близько 35%%. При терапії ці показники контролюють один раз в тиждень, а у разі збільшення дози вона не повинна складати більше 900 МЕ на кг маси тіла в тиждень. Після того, як необхідний рівень гемоглобіну буде досягнутий, дозу поступово зменшують. Через 2 місяці після прийому може спостерігатися недолік вітаміну В12, фолієвої кислоти і заліза. Потрібний обов’язковий постійний контроль артеріального тиску.
Препарати, що містять еритропоетин, можуть використовуватися нелегально як допінг в деяких видах спорту.
Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Вінниця, Луцьк, Чернівці, Рівне, Хмельницький, Ужгород, Дрогобич, Виноградів, Калуш, Житомир, Черкаси, Полтава, Біла Церква, Самбір, Стрий, Коломия, Кам'янець-Подільський, Червоноград, Миколаїв, Жовква, Харків, Дніпро, Чернігів, Ковель, Херсон, Золочів - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.
Теги: Еритропоетин, эритропоэтин це