Соматотропін (гормон росту)

Соматотропін(гормон зростання) є одним з гормонів, що виробляються в передньої долі гіпофіза. Він відноситься до поліпептидних гормонів, до серед яких також плацентарний лактоген і пролактін.
Дія соматотропіну
Цей гормон називають гормоном зростання з тієї причини, що у підлітків і молодих людей він викликає прискорення лінійного зростання за рахунок зростання трубчастих кісток кінцівок. Також гормон зростання чинить сильну антикатаболічну і анаболічну дію, сприяє спалюванню жиру і зниженню кількості підшкірного жиру, гальмує розпад білку і посилює його синтез. Крім того, цей гормон важливий для регуляції вуглеводного обміну за рахунок підвищення рівня глюкози. Описані і інші ефекти соматотропіну : посилення поглинання кістковою тканиною кальцію, імуностимулюючий ефект і так далі. Багато ефектів забезпечуються безпосередньо самим гормоном, а деякі – за рахунок інсуліноподібного чинника зростання, виробіткуякого відбувається в печінці під впливом гормону зростання. Саме за рахунок чинника зростання відбувається стимуляція зростання більшості внутрішніх органів.
Секреція соматотропіну
Найвищий рівень цього гормону спостерігається під час внутріутробного розвитку – на 4 – 6 місяці розвитку. Цей показник приблизно в 100 разів перевищує рівень гормону у дорослої людини. З віком секреція починає поступово знижуватися. У літніх людей вона мінімальна, як і амплітуда і частота піків секреції.

Впродовж доби рівень соматотропіну також змінюється. Впродовж 24 годин спостерігається декілька піків, кожен з яких настає через 3-5 годин. Через декілька годин після засипання відмічена максимальна концентрація.
Концентрація гормону у здорової людини складає близько 1-5 нг/мл, а під час піків вона може підніматися до 20 і навіть 45 одиниць. Велика частина гормону зростання, циркулюючого в крові, пов’язано транспортними білками зростання.
Регуляція секреції
Пептидні гормони гіпоталамусаа саме соматоліберин і соматостатин є головними регуляторами вироблення соматотропіну. Вони синтезуються нейросекреторними клітинами в портальні вени гіпофіза, роблячи безпосередній вплив на соматотропы. На виробництво гормону зростання, соматоліберин і соматостатин робить вплив безліч чинників. Чинники, що підвищують синтез:

Фізичні вправи
Сон
Гіпоглікемія
Вживання великої кількості білків
Амінокислота аргінін
Збільшення секреції гормонів андрогенів в підлітковому періоді
Грелин
Соматоліберин

Секреція гормону зростання пригнічується за рахунок:

Гіперглікемії
Великої кількості в плазмі крові вільних жирних кислот
Глюкокортикоїдів
Соматостатина
Високій концентрації інсуліноподібного чинника зростання і соматотропіну(за принципом роботи негативного зворотного зв’язку)

Гормон зростання має модулюючий вплив на деякі функції ЦНС, він є не лише ендокринним гормоном, але і медіауторованим білком, який бере участь в роботі ЦНС. Показано, що цей гормвін окрім гіпофіза виробляється також і в гіпокампі, тобто усередині мозку. Підвищення змісту естрогену в крові у жінок призводить до підвищення вироблення цього гормону саме в гіпокампі.
Патології
Надлишок соматотропіну у дорослих людей, рівний рівню гормону у зростаючого організму, може призводити до серйозних негативних наслідків: акромегалії(збільшення розмірів мови), огрублення рис обличчя, сильне потовщення кісток. В якості супутніх ускладнень може виникати здавлення нервів, тобто тунельний синдром, підвищується инсулиноустойчивость тканин, зменшується сила м’язів.
У тих випадках коли недолік гормону зростання спостерігається в дитячому віці, зазвичай він пов’язаний з генетичними відхиленнями. Дефіцит соматотропіну може викликати гипофизарный нанізм, затримку статевого дозрівання. Полигормонная недостатність, викликана недостатнім розвитком гіпофіза, в яку входить і дефіцит гормону зростання, призводить до розумової відсталості.
Терапевтичне використання соматотропінуСоматотропін використовуються в різних терапевтичних цілях:

Для лікування нервових розладів. Дослідження показали, що гормон зростання здатний покращувати пізнавальні функції і пам’ять, особливо у хворих з недостатністю функції гіпофіза. Проте учені до цих сперечаються, чи дійсно гормон чинить позитивну дію на пізнавальні функції мозку. Використання цього гормону для депресивних хворих може піднімати настрій, але і підвищений його рівень не рекомендований: він може привести до протилежного ефекту.

Прискорення зростання дітей з різними захворюваннями можливо за допомогою введення цього гормону. У чистому вигляді цей препарат був представлений лише 40 років тому, він був виведений спершу з гіпофіза бика, потім коня і, нарешті, людини. Цей гормон чинить дію на увесь організм, а не на одну залозу. На сьогодні використання соматотропіну є найбільш поширеним методом боротьби з так званою гипофизарной карликовістю.

У спорті гормон зростання також отримав широке поширення завдяки можливості зниженню жирової маси і нарощування м’язової під час активних тренувань. Його використання було офіційно заборонене в 1989 році Олімпійським комітетом. Навіть незважаючи його протизаконність, продажі препарату зросли у декілька разів за останній час. По великій частині він використовується атлетами і бодибилдерами, вони комбінують його з іншими препаратами схожої дії.

соматотропін ціна, соматотропін купити, гормон росту, соматотропін, Гормони росту в аптеці у Львові, соматотропін гормон гальмує вироблення, Гормон росту в аптеці

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

CAPTCHA
Refresh

*