Аборт – переривання вагітності строком до 22 тижнів що супроводжується знищенням зародка або загибеллю плоду, нездібного до самостійного існування. Розрізняють мимовільні аборти і штучні переривання, які діляться на ранні, строком до 12 тижнів, і пізні, більше 12 тижнів. У світі робиться 40-60 мільйонів абортів в рік, причому досить багато таких втручань можуть проводитися нелегально в умовах не відповідним сприятливим медичним показникам. Такі дії часто призводять до ускладнень, в деяких випадках з втратою працездатності або летальними наслідками.
Ранні аборти
Ранні аборти — штучне переривання вагітності на ранніх термінах проводиться за рішенням жінки. Часто аборт є методом планування сім’ї, замість безпечніших методів із застосуванням контрацептивів. У будь-якому випадку жінка повинна розуміти, що безпечних абортів не буває. Лікаря того, що переконує пацієнтку в тому, що ранние аборти безпечні в порівнянні з пізніми перериваннями, не можна назвати компетентним, кожен професійний лікар знає, що це не так.
Вагітність навіть на малих термінах викликає зміни в організмі жінки. Відбувається перебудова багатьох систем, перші зміни відбуваються в нервовій і ендокринній системах. З моменту запліднення організм починає виробляти більше гормонів, виділяючи такі речовини як естроген, прогестероны, простагландини, які викликають зміни в яєчниках, матці, молочних залозах. Переривання вагітності провокує різкий гормональний збій в організмі, внаслідок якого страждають усі гормонально залежні органи. Порушується нормальна робота ендокринних залоз, яєчників, надниркових залоз і щитовидної залози. Тому першими розладами після аборту стають порушення вегетативної дисфункції, нервові розлади, депресії, нервозы і інші відхилення.
Перед проведенням процедури переривання вагітності слід пройти деякі лабораторні исследования. І тільки після цього жінка допускається до аборту. Це важливо зробити, оскільки кожен метод має свої протипоказання, недотримання, яких може привести до ускладнень після переривання вагітності. Обов’язково проводиться загальний аналіз крові, мазка, аналіз на ХГЧ, на сифіліс – RW, вірусний гепатит В і З, ВІЛ, робиться коагулограма крові. На пізніших термінах список може доповнюватися на розсуд лікаря, додаткові аналізи роблять і у випадку патологи.
Медикаментозний аборт
Досить поширений метод переривання вагітності строком від 2 до 8 тижнів. По суті, такий метод є медикаментозною провокацією організму на мимовільний аборт або викидня. На сьогодні він стає кращою альтернативою оперативного переривання. Рекомендується застосування цього методу до 4 тижнів, оскільки плодове яйце ще слабо прикріплене до матки і ефективність методу вища. До того ж гормональна перебудова організму, ще слабо виражена, що дає можливість уникнути многих наслідків аборту.
По суті медикаментозний аборт полягає в прийомі стероїдного препарату мифепристона. Цей засіб провокує загибель плоду і блокування дії прогестерону. Препарат приймається строго під спостереженням лікаря і його контролем в подальші дві години. Доза мифепристона складає 600 мл Що досить для загибелі зародка, збільшення чутливості міометрія до окситоцину що викликає скорочення матки. Через 36-48 годин після прийому першого препарату пацієнтка повинна прийняти аналог простагландинів, це може бути 400 мкг мизопростола оральний або 1 мг гиперпроста вагінальний. Ці засоби провокують вигнання плоду з порожнини матки.
Перед прийомом мифепристона слід в обов’язковому порядку пройти ультразвукове дослідження для підтвердження нормальної вагітності і її термінів. Обстеження проводиться унаслідок протипоказань до препарату. Прийом мифепристона протипоказаний при терміні більше 49 днів з першого дня останньої менструації – аменореї. Протипоказаний препарат при позаматковій вагітності, хронічних захворюваннях надниркових залоз, важкій формі бронхіальної астми, проблем із здатністю згущуватися крові. Не приймають його так само і при інфекційно-запальних процесах статевої системи, оскільки це сприяє поширенню інфекції. До загальних протипоказань відносять виражене виснаження, ниркову і печінкову недостатність і алергії на складові препарату.
Ультразвукове дослідження повторюється після аборту і через 8-14 днів, для того що б переконається в повному вигнанні плоду. У разі неповного аборту проводиться вакуум-аспірація або інструментальний аборт. Але таких випадків не багато, оскільки тільки 2%% жінок несприйнятливі до препарату.
Ускладнення після аборту за допомогою мифепристона можуть бути різного характеру. У 5%% випадків ускладнень з’являється сильна кровотеча, яка триває більше призначеного строку. У 10-45%% спостерігаються дуже часті скорочення матки. У окремих випадках у жінок, що перенесли раніше кесаревий розтинроизойти розривши матки.
Побічні дії мифепристона з боку травного тракту проявляються помірними або легкими болями в ділянці живота, нудотою і блювотою. Рідше трапляється підвищення артеріального тиску, виникнення алергічних висипань, кропив’янки, еритеми і епідермічного некрозу. Іноді можуть проявлятися вегетативні розлади, жар, озноб, запаморочення, або гіперемія.
Вакуум-аспірація або міні-аборт
Метод широко застосовується при перериванні вагітності строком від 3-х до 6 тижнів. Його популярність обумовлена застосуванням простої техніки, асептики, в звичайних амбулаторних умовах. Анестезія застосовується для пацієнток, що не народжують, і полягає в місцевому знеболенні, деяких випадках робиться повна анестезія тривалістю в декілька хвилин. Період возращения до нормальної життєдіяльності пацієнтки 1 годину, що пов’язано з безболісністю процедури і відсутністю операційної травми.
Міні-аборт частенько проводиться без розширення шийки матки у народжуючих пациентодо і з незначним розширенням у тих, що не народжують. У другому випадку використовуються металеві розширювачі, які відкривають шийку матки лише настільки наскільки треба для введення абортивних інструментів. Це дає можливість уникнути травмування шийки. Для визначення потреби в розширювачах використовують зонд, якщо його введення ускладнене використовують анестезуючі засоби і розширювачі. Після чого в порожнину матки вводиться аспіраційний катетер, приєднаний до шприца або електроаспіратора. Після цього катетером робиться порушення цілісності плодового яйця і його аспірація.
Після процедури доцільно провести ультразвукове дослідження через 7-10 днів, оскільки бувають випадки неповного аборту, і запліднене яйце залишається в порожнині матки. У такому разі застосовується інструментальний аборт.
Принцип вакуум-аспирации полягає у відсмоктуванні за допомогою абортивного інструменту яйцеклітини не порушуючи слизову оболонку матки, це дає можливість уникнути таких ускладнень як истмико-цервикальной недостатності і нейродистрофічних процесів слизової оболонки матки. Але складність складає діагностування точного терміну вагітності і виключення позаматкової вагітності. Ускладнення після аборту обмежуються болями внизу живота, які дуже схожі на менструальні болі, порушеннями менструального циклу, запальними захворюваннями і гормональними порушеннями.
Важчі ускладнення після аборту це, приміром, пневмоэболия, вона виникає внаслідок попадання повітря, в кровоносну систему утворюючи повітряний тромб який закупорює велику судину. Таке ускладнення украй рідкісне, оскільки сучасні вакуум-аспираторы не допускають можливості попадання повітря в порожнину матки. Але при нелегальному аборті з використанням застарілих інструментів це ускладнення часто призводить до летальності. Ще одно ускладнення це перфорація матки і поранення суміжних органів. Це може виникнути при недостатній кваліфікації фахівця того, що проводить аборт. Перфорація матки трапляєтьсяпід час зондування її порожнини металевим матковим зондом.
Абразія або інструментальний аборт
У недавньому минулому найчастіша процедура переривання вагітності. На сьогодні її проводять рідше, оскільки вона має серйозніші ускладнення, ніж інші методи переривання вагітності малого терміну. Аборт проводиться на терміні 6-12 тижнів і тільки в умовах стаціонару. При проведенні абразії шийку матки розкривають за допомогою металевих розширювачів, після чого лікар вискоблює плодове яйце разом з плацентою і слизовою оболонкою матки. Для вискоблювання застосовується спеціальний інструмент – кюретка, тому часто така процедура носить назву кюретаж.
Процедура проводиться під загальним наркозом, який підбирають залежно від індивідуальних особливостей жінки. Це може бути як внутрішньовенний наркоз, так епідуральна анестезія або ендобронхіальний наркоз. У другому випадку інгаляційний наркотичний засіб вводиться в трахею за допомогою спеціальної трубки. Але будь-який з цих видов знеболення повинен проводитися лікарем анестезіологом після необхідних аналізів.
При інструментальному аборті проводять ультразвуковий контроль вагінальним датчиком, а після процедури проводиться огляд порожнини матки гистерескопом. Але досить часто такі огляди утруднюються у зв’язку з введенням наркозу і повністю виключити ускладнення практично неможливо. Тому призначається лікування після аборту, для профілактики ускладнень, таких як кровотеча і інфекція.
Найчастішими ускладненнями після вискоблювання стають кровотечі, спазм шийки матки через що в порожнині матки утворюються кров’яні згустки, які провокують запальний процес. При такому ускладненні потрібно повторне вискоблювання і подальше лікування. Набагато рідше трапляється таке ускладнення як прорив стінки матки, при якому відбувається сильна кровотеча, перитоніт, травми органів черевної порожнини. При нелегальному інструментальному аборті практично усі ускладнення небезпечні для життя жінки, оскільки часто нет можливості вчасно зробити допомога або лікар намагається приховати сам факт нелегального аборту.
Пізні аборти
На відміну від ранніх абортів, переривання вагітності після 12 тижнів розвитку плоду не може бути рішенням тільки жінки. Такі втручання повинні мати дозвіл від спеціальної комісії, куди вагітна подає відповідну заяву. На пізніх термінах аборти проводять або за медичними показаннями, або з соціальних причин. У першому випадку аборт проводять при важкому розвитку плоду, його нежиттєздатності, важким захворюванням вагітною які не сумісні з вагітністю, коли життя матері ставиться вище за життя ще народженої дитини. Соціальними причинами, які дозволяють проводити аборт можуть бути вагітність внаслідок згвалтування, статус біженця, смерть або інвалідність 1-2 групи чоловіка, відсутність житла, багатодітність або статус матері-одинака.
Слід зазначити, що переривання вагітності на пізніх термінах дуже часто веде до ускладнень. Такі процедуриповинні проводитися в умовах спеціалізованого стаціонару. Але, як відомо вибір методу переривання вагітності часто грунтується не на медичних показаннях, а залежно від матеріальних можливостей жінки. У світі проводиться дуже багато нелегальних абортів на пізніх термінах, що практично в усіх країнах вважається злочином з боку, як пацієнтки, так і лікаря.
Вакуум-кюретаж
На терміні 6-14 тижнів проводиться процедура переривання вагітності, при якій комбінуються два інші методи – вакуум-аспірація і абразія. Аборт відбувається за принципом першої методики, але відмінність полягає в тому, що в порожнину матки вводиться тонка трубка, до якої приєднано вакуумне відсмоктування. З його допомогою тіло плоду роздрібнюється і видаляється з порожнини матки, після чого проводять контрольне вискоблювання для уникнення ускладнень. При цій операції застосовується загальна анестезія і внутрішньовенні розчини оксациллина. Цей препарат сприяє скорочувальній здатності матки.
Вакуум-кюретажна терміні 13-22 тижні вагітності проводиться трохи по-іншому, оскільки розміри плоду не дають можливості використати вакуумне відсмоктування. В цьому випадку шийка матки розкривається значно ширше, ніж при абортах на ранніх термінах, великі частини тіла плоду віддаляються щипцями і тільки після цього використовують відсмоктування, яке видаляє дрібні частини тіла плоду, плаценту і водну оболонку плоду. Після чого проводять контрольне вискоблювання.
До ускладнень після такого аборту відносять запальні процеси статевих органів, інфекційні захворювання, сильні маткові кровотечі. Часто виникають ушкодження шийки матки, які згодом призводять до ерозій і пухлинних захворювань. Відбуваються сильні гормональні порушення, спайки, збій менструального циклу. Усе це призводить до безпліддя і не виношування подальших вагітностей. Останнє ускладнення найчастіше виникає при перериванні першої вагітності.
Гистеромия
Гистеромия — аналог кесарева розтини, який включає проведення загальною анестезии, тривалий післяопераційний період і усіх ускладнень пов’язаних з операцією кесарева розтини. Цей спосіб застосовується в дуже окремих випадках за особливими свідченнями, отже як його застосування обмежено високим показником смертності і захворюваності. Гистеромия це повноцінна операція, яка вимагає обстеження і підготовки пацієнтки.
Штучні пологи
Від 13 до 22 тижнів, а частіше 21-22 тижні, застосовується переривання вагітності, яке називають штучні пологи. Цей метод грунтований на стимуляції пологової діяльності, при якій впродовж 24-36 годин відбувається викидень. За медичними показаннями з боку матері штучні пологи призначаються у разі захворювання центральної нервової системи, ниркової недостатності, при цукровому діабеті і хворобах крові. З боку дитини показаннями є хромосомні аномалії, вади розвитку плоду, загибель плоду в утробі.
Сольовий аборт
Сольовий аборт полягає в заливці хлориду натрію в мішок з навколоплідними водами. Упередітьльно з плодового пухиря відкачується 200 мл амниотической рідини, замість якої вводиться 20%% сольовий розчин. Під дією розчину плід гине і через 24-48 годин використовуються простагландини для викликання пологових перейм. В деяких випадках простагландини і окситоцин вводять разом з сольовим розчином. Що підвищує ефективність скорочень, але при такому методі часто під час переривання народжуються життєздатні діти. З цієї причини сольовий аборт проводиться значно рідше, ніж інструментальний.
Пізній медикаментозний аборт
Медикаментозний аборт на пізньому терміні вагітності вважається досить застарілим методом. Він полягає в прийомі пацієнткою гормону простагландину, який провокує повільне розкриття шийки матки і викликає перейми. Така процедура дуже болюча і досить тривала. Тому на сьогодні при таких абортах використовують комбінацію простагландину і мифепристона. Але таке поєднання призводить до народження жвавої дитини з важкими патологіями. Узв’язками з цим такий метод значно поступається сольовому аборту по своїй гуманності.
Якщо пацієнтці протипоказані штучні пологи, переривання проводиться іншими альтернативними методами. У разі протипоказань до усіх способів призначається гистеромия. Такими протипоказаннями можуть бути деякі порушення серцево-судинної системи, центральної нервової системи, передлежання плаценти, наявність рубця внаслідок попереднього кесарева розтини. Ускладнення частіше виникають на меншому терміні, ніж на 21-22 тижні вагітності, це можуть бути і кровотечі, і запалення тазових органів, а в 2,5%% випадки неповний аборт.
Ускладнення після аборту
Найчастішим ускладненням після переривання вагітності є кровотеча. Таке ускладнення розвивається при недостатній гормональній підтримці ендометрія. В деяких випадках воно може бути викликане травмою піхви, шийки або порожнини матки. Іноді такі ушкодження інструментами або хімічними речовинами викликають сильну кровотечу. Приміромтаке ускладнення відбувається при застосуванні деяких анестетических препаратів, які впливають на скорочувальну функцію матки.
Кровотеча може виникати за наявності залишкової плодової тканини в порожнині матки. Рідше відбувається маткова кровотеча при порушенні здатності згущуватися крові, розвиток якого може бути викликаний важкою інфекцією, введенням гіперосмолярних розчинів, вискоблювання на пізніх термінах. Мимовільний аборт, що не відбувся, також викликає сильну кровотечу.
Ушкодження шийки і матки ускладнення, яке найчастіше відбувається при нелегальному аборті або спробі провести аборт самостійно. Ушкодження при аборті, а особливо перфорація стінки матки в черевну порожнину може викликати сильні кровотечі. Ушкодження великих судин багате летальним кінцем. Вагінальні травми при спробі самостійно викликати викидня. Часто ускладнюються інфекціями, оскільки жінки використовують народні методи вигнання плоду, вводять чужорідні тіла в піхву, використовують каустические речовини.
Вакуум-аспірація найбільш безпечна процедура, але і при цьому методі можуть бути ушкодження. Частіше це розриви шийки матки від утримувача. Перфорація трапляється дуже рідко і якщо вона сталася під час зондування, то зазвичай рана швидко гоїться без додаткового лікування. Ушкодження стінки матки кюреткою вимагає ретельного спостереження протягом доби і термінового хірургічного втручання при підозрі на внутрішню кровотечу або ушкодження кишечника.
Залишкова плодова тканині після аборту може бути причиною кровотечі і поширення інфекції, оскільки є прекрасним середовищем для зростання бактерій. Часто тканина залишається при неповному аборті або якщо мав місце мимовільний аборт. Перші ознаки наявності в порожнині матки залишкової тканини це болі в ділянки живота або тазові болі. До них приєднуються болі в ділянки спини, сильні кровотечі, які можуть привести до шоку, непритомний стан, швидкий пульс пітливість. При пальпації матка хвороблива, увеличена, м’яка.
Після аборту жінці слід уважно стежити за своїм станом і у разі появи ознак інфекції звернеться до лікаря по допомогу. Ознаками інфекцій можуть бути болі в області тазу, живота і спини, лихоманка, озноб, тривала кровотеча або кров’яні виділення. Спостерігається загальна слабкість, сонливість, м’язові болі. При обстеженні можна виявити хворобливість матки, придатків, смердючі вагінальні виділення. Ознаки інфекції після аборту проявляються через 2-3 дні, але може розвиватися і значно пізніше або відразу після процедури.
До пізніх ускладнень після аборту відносять порушення репродуктивної функції. З усіх випадків пізніх ускладнень 60-68%% займає вторинне безпліддя і ще 20-30%% інших порушень статевої функції. Після штучного переривання вагітності, виникають хронічні запальні процеси органів тазу, які і призводять до безпліддя, сильно зростає ризик позаматкових вагітностей.
Медикаментозний аборт іноді можеалергічні реакції, але вони незначні в порівнянні з токсичними реакціями при спробах провести таку процедуру самостійно. У більшості випадком самостійного аборту пацієнтки потрапляють в стаціонар з ознаками токсичних отруєнь травами що провокують викидня, катарсисом або іншими ліками. Залежно від використовуваного препарату симптоми отруєння міняються.
При спробі перервати вагітність за допомогою каустичних речовин, таких як перманганат калію, виникають сильні кровотечі, виразки і ерозії шийки матки. При отруєнні рослинними препаратами можуть привести до порушення функції нирок, печінки. Токсичні дози хініну викликають болі в шлунку нудоту, блювоту, діарею, дзвін у вухах, запаморочення і порушення зору. Препарат вражає центральну нервову систему, відбуваються помутніння свідомості, лихоманка, пригнічене дихання, кома. Смертельна доза складає 8 грам всередину. Нерідко намагаючись позбавиться від вагітності жінки приймають хінін в дозах які значительно перевищують критичні. Препарати спорыньи також призводять до отруєння, почастішання пульсу, втрати свідомості і летального кінця. Ці речовини дійсно мають абортивний ефект, але застосовувати їх дуже ризиковано, оскільки побічні дії значно перевищують їх ефективність. Не один з цих препаратів не забезпечує безпечного і надійного аборту.
Лікування після аборту
У разі ускладнення після аборту пацієнтці потрібно допомогу фахівця. Не слід покладатися на те, що кровотеча або біль пройдуть самостійно. Якщо виникає підозра на неповний аборт, потрібно абразію порожнини матки, для видалення залишкової тканини, після якої призначається медикаментозне лікування. У разі важкого стану потрібно негайну госпіталізацію і хірургічне втручання при підозрі на перитоніт. За наявності інфекції призначають внутрішньовенну або внутрішньом’язову антибиотикотерапию, яку продовжують до поліпшення стану пацієнтки, відсутності температури протягом доби, после чого препарати призначаються оральний. Застосовують препарати окситоцину для припинення кровотечі, після повторної абразії або вакуум-кюретажа, для видалення залишкової тканини.
За наявності ускладнень з боку нервової системи, гормонального збою, призначають відповідні препарати. Нерідко після переривання вагітності спостерігається погіршення загального стану, виснаження, нервозність, в таких випадках слід призначати вітамінотерапію і препарати, що підтримують імунну систему.
Жінка повинна усвідомлювати те, що аборт не є методом контрацепції. Для правильного планування сім’ї слід вибрати більше відповідний метод, що б, не допустити небажаної вагітності. Аборт призначений для тих випадків, коли вагітність дійсно може погрожувати життю матері або у плоду безповоротні патології, несумісні з життям. Фахівець гінеколог завжди допоможе підібрати оптимальні варіанти контрацепції, будь то внутрішньоматочні протизаплідні засоби(ВМС) або комбинирование оральні контрацептиви.
аборти львів, аборт львів, аборти львів ціна