Колінний суглоб утворюється з надколінка і стегнової большеберцовой кістки. Суглобова поверхня кістки покрита хрящовою тканиною з рядом міцних зв’язок. Ковзання при згинанні-розгинанні коліна забезпечується наявністю суглобової рідини і синовиальной оболонки. При русі стабільність суглоба залежить від зв’язок, м’язів суглоба і внутрішньосуглобових хрящиків – менісків. Хвороби опорно-рухового апарату часто виникають при ушкодженні суглобів, а в часности і менісків.
Меніск – це хрящове прокладення між суглобами, що стабілізує колінний суглоб і виконуюча роль своєрідного амортизатора. В процесі ходьби меніски стискаються і міняють форму. Діляться меніски на два види. Зовнішній або латеральний, такий, що нагадує букву О, рухливіший, ніж внутрішній і, тому, що рідше піддається травмі. Внутрішній меніск або медіальний, більше статичний і пов’язаний з бічною внутрішньою зв’язкою колінного суглоба, за формою схожей на букву С. Медіальний меніск частіше схильний до частих травм разом із зв’язкою. Меніски з’єднуються поперечною зв’язкою спереду суглоба.
Ушкодження менісків – це найпоширеніший вид травми колінного суглоба, що найчастіше зустрічається у чоловіків і спортсменів, рідше – в побуті.
Симптоми ушкодження меніска колінного суглоба
Ушкодження менісків буває гостре і хронічне, відповідно симптоми ушкодження меніска відрізняються залежно від його типу. Нижче перераховані основні його прояви:
хворий скаржиться на різкий біль, спочатку усього коліна, потім біль локалізується, залежно від того, який меніск пошкоджений, із зовнішнього або внутрішнього боку колінного суглоба;
рух різко обмежується, пацієнт не відчуває або відчуває невеликий біль, коли нога зігнута, при спробі розгинання біль посилюється;
суглоб збільшується в об’ємі, показник того, що лікування треба починати негайно;
при розгинанні з’являється відчуття клацання, інфільтрацію капсули і випіт, що з’явився, в смугть суглоба можна намацати рукою. Ці симптоми ушкодження меніска з’являються на 2-3 тижні захворювання;
при фіксації колінного суглоба під кутом 150 градусів і спробі зігнути ногу, хворий відчуває різкий біль.
при хронічному ушкодженні хворої відчуває тупий біль в колінному суглобі, що посилюється при спуску вниз по сходах.
Діагностика ушкоджень менісків
Діагностика грунтується на детальному розпитуванні хворого і огляді. Із-за прозорості менісків для рентгенівських променів, рентгеноскопія малоефективна. Встановити діагноз допомагає ендоскопічна артроскопия або магніторезонансна томографія.
Лікування ушкодження меніска колінного суглоба
Для надання першої допомоги при ушкодженнях колінного суглоба і меніска, накладається фіксувальна шина, проводиться знеболення і доставка хворого в травматологічний стаціонар.
При необхідності, з колінного суглоба видаляється кров і проводиться консервативне лікування. На 4 тижні накладається гіпсова пов’язка, після зняття – восстановительная терапія.
Якщо консервативне лікування неефективне, рекомендується виконувати МРТ(магнітно-резонансну томографію). При необхідності, робиться артроскопия колінного суглоба. Це малотравматичный метод хірургічного втручання, що став невід’ємною частиною в сучасній діагностиці і лікуванні безлічі форм внутрішньосуглобових патологій, це метод лікування нині, вважається “золотим стандартом”.
Ця діагностика ушкоджень менісків є і одночасною терапією. Артроскопия — це дослідження порожнини суглоба за допомогою спеціального оптичного пристрою, під час якого, по можливості, проводиться зшивання пошкодженого меніска. Якщо зшивання неможливе, а також при локалізації ушкоджень в позасудинній частині, роблять повне або часткове видалення меніска. Видалення меніска або меніскектомія, найчастіше, в 80 %% випадків, можлива під час проведення артроскопии, в інших випадках хірург вимушений прибігати до артротомії, тобто відкритій операції.
Уутствии можливості проводити артроскопии виконується пункція колінного суглоба, при якій вводиться розчин новокаїну. Потім, спеціальними прийомами вправляється ущемлений меніск, пацієнт при цьому повинен знаходитися в положенні лежачи на ортопедичному столі. Хірург-травматолог повинен робити рухи, зворотні тим рухам, які і привели до травми. Як тільки меніск стає на своє місце, усі рухи в суглобі відразу відновлюються. Після того, як меніск вправлений, лікування не закінчується. Для фіксації ноги накладається гіпсова пов’язка, причому пошкоджена нога при цьому згинається під певним кутом в колінному суглобі.
Термін іммобілізації, після того, як було проведено лікування ушкодження меніска і накладення гіпсу, складає 3 тижні. Після зняття гіпсової пов’язки призначають фізіотерапію і лікувальну фізкультуру. У випадках, якщо у пацієнта відбуваються повторні блокади суглоба, такий стан називають застарілим ушкодженням меніска. При застарілому ушкодженні меніска обычно виникає запалення внутрішньої оболонки суглоба, що називається синовітом, з’являється постійний ниючий біль в суглобі, який посилюється при ходьбі, а особливо, при спуску по сходах. Можливий розвиток супутнього захворювання того, що ушкоджує колінний суглоб, такого, як розтинаючий остеохондроз суглобових поверхонь або хворобу Кеніга. Такий стан практично завжди, призводить до частої блокади суглоба. Виникає необхідність видалення “суглобової мышци” хірургічним шляхом. Після проведеної операції, на ногу накладається туга пов’язка або гіпсова лонгета. Важливою умовою одужання є раннє зайняття лікувальною гімнастикою.
Ускладнення при ушкодженнях менісків
При ускладненні можливий розвиток деформуючого артрозу, передчасного зносу внутрішньосуглобового хряща або блокада колінного суглоба. Несподівано виникаючі болі при русі. Можливо, для лікування знадобиться оперативне втручання.
Профілактика ушкодження менісків
В якості профілактики ушкодження менисно в повсякденному житті рекомендується бути обережніше при бігу, ходьбі, підйомі і спуску по сходах. Жінкам рекомендується ходити в стійкішому взутті. Спортсменами при зайнятті спортом рекомендується використання спеціальних фіксувальних пов’язок(наколінників), якщо немає можливості їх застосувати, можна для страховки, забинтувати колінні суглоби еластичним бинтом. Профілактика ушкодження менісків дає можливість уникнути травми в 9 з 10 випадків.
Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Вінниця, Луцьк, Чернівці, Рівне, Хмельницький, Ужгород, Дрогобич, Виноградів, Калуш, Житомир, Черкаси, Полтава, Біла Церква, Самбір, Стрий, Коломия, Кам'янець-Подільський, Червоноград, Миколаїв, Жовква, Харків, Дніпро, Чернігів, Ковель, Херсон, Золочів - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.
Теги: операція на меніск ціна, колінний суглоб