Деменція
Деменція – це клінічний синдром, для якого характерна втрата пам’яті, а також інших функцій мислення. Це явище виникає у разі хронічних дегенеративних уражень головного мозку прогресуючого характеру. Проте для деменції характерно не лише зміна розумових процесів, але і прояв порушень в поведінці, а також зміни особи людини.
Важливо розуміти, що від олігофренії або природженого недоумства деменція відрізняється, передусім, тим, що виникає внаслідок хвороби або ушкодження головного мозку. Як правило, деменція є станом, характерним для людей літнього віку. Із-за природного старіння в організмі починають виникати збої в роботі різних систем. Для нервово-психічної сфери характерні когнітивні, поведінкові, емоційні порушення. До порушень когнітивного типу відноситься деменція. Втім, якщо розглядати цей стан, керуючись його зовнішніми проявами, то хворим деменцией властиві також емоційні порушення(стан депресії, апатії), поведінкові порушення(занадто часті пробудження вночі, втрачені гігієнічні навички). В цілому людина з деменцією поступово деградує як особу.
Деменція – важкий і, як правило, безповоротний розлад яке дуже помітно позначається на звичайній життєдіяльності людини, руйнуючи його соціальну активність. З огляду на те, що деменція властива літнім пацієнтам, її називають також старечим слабоумством або старечим маразмом. По дослідженнях фахівців, приблизно 5%% людей, яким вже виповнилося 65 років, страждають від певних проявів цього стану. Стан деменції у пацієнтів літнього віку прийнято вважати не наслідком старіння, якого не можна уникнути, а захворюваннями вікового характеру, певна частина яких(близько 15%%) піддаються терапії.
Симптоми деменції
Для деменції характерний її прояв одночасно з багатьох сторін: зміни відбуваються в мові, пам’ятінді, увазі хворого. Ці, а також інші функції організму порушуються відносно рівномірно. Навіть початковий етап деменції характеризується дуже істотними порушеннями, що неодмінно позначається на людині як особі і професіоналові. У стані недоумства людина не лише втрачає здатність проявляти раніше придбані уміння, але і втрачає можливість отримувати нові навички. Ще однією важливою ознакою деменції є відносно стабільний прояв вказаних розладів. Усі порушення проявляються незалежно від того, в якому стані перебуває свідомість людини.
Найперші прояви цього стану можуть бути не особливо помітні: навіть лікарям з досвідом не завжди під силу визначити початок розвитку хвороби. Як правило, в першу чергу різноманітні прояви змін в поведінці людини починають насторожувати його рідних і близьких людей. На початковій стадії це можуть бути певні труднощі з винахідливістю, ознаки дратівливості і забывчивости, байдужість до раніше цікавих людині речам, неможливість працювати в повну силу. З часом зміни стають ще помітнішими. Хворий проявляє неуважність, ставати неуважним, не може мислити і розуміти так само легко, як раніше. Відзначаються і розлади пам’яті : найскладніше хворому запам’ятати поточні події. Дуже яскраво проявляються зміни в настрої, причому, найчастіше людина стає апатичною, іноді плаче. Перебуваючи в соціумі, людина може проявляти відхилення від загальних норм поведінки. Не чужі хворим деменцією і параноїдні або маячні ідеї, в деяких випадках вони можуть страждати і проявом галюцинацій. При усіх описаних змінах сама людина не може адекватно оцінити зміни, що сталися з ним, він не помічає, що поводиться іншим чином, чим раніше. Проте в деяких випадках при перших же проявах недоумства людина фіксує зміни власних здібностей і загального стану, і це його сильно турбує.
У разі прогрессирования описаних змін хворі з часом втрачають практично усі розумові здібності. У більшості випадків відзначаються розлади мови – людині дуже важко підбирати в розмові слова, він починає робити помилки при їх вимові, не розуміє мова, з якою до нього звертаються інші. Через певний проміжок часу до цих симптомів додаються розлади функціонування тазових органів, у хворого знижується реактивність. Якщо на першій стадії захворювання пацієнт може мати підвищений апетит, то пізніше його потреба в їжі значно зменшується, і у результаті настає стан кахексії. Рухи довільного характеру погано координуються. За наявності у хворої супутньої недуги, яка супроводжується фебрилитетом, або розлади метаболізму провокують виникнення сплутаної свідомості. У результаті може виникнути ступор або кома. Описаний процес деградації може тривати від декількох місяців до декількох років.
Подібні порушення поведінки чоловіки є наслідком ураження його нервової системи. Усі інші розлади, що відбуваються, виникають як реакція на виникнення недоумства. Так, щоб приховати порушення в пам’яті, хворий може проявляти занадто сильну педантичність. Його невдоволення у відповідь на необхідність обмежень в житті виражається дратівливістю і поганим настроєм.
Внаслідок дегенеративних хвороб людина може перебувати в стані повної декортикації – не розуміти того, що відбувається навкруги, не говорити, не виявляти цікавості до їжі, хоча при цьому проковтувати покладену йому в рот їжу. У людини в такому стані будуть напружені м’язи кінцівок і особи, підвищені рефлекси сухожиль, хапальний і смоктальний рефлекси.
Форми деменції
Прийнято розрізняти стан деменції згідно ступеня тяжкості розвитку захворювання. В якості головного критерію для подібного розрізнення враховується міра залежності людини від відходу інших осіб.
У стані легкої деменції когнітивні порушення проявляються вухудшением професійних здібностей людини і пониженню його соціальної активності. Внаслідок цього слабшає інтерес пацієнта до зовнішнього світу в цілому. Проте в цьому стані людина обслуговує себе самостійно і зберігає чітку орієнтацію у власному житлі.
При помірній деменції проявляється наступний етап когнітивних розладів. Хворому вже потрібний періодичний відхід, адже він не може упоратися з більшістю предметів побутової техніки, йому складно відкривати ключем замок. Оточення вимушене постійно підказувати йому певні дії, але все таки хворий може обслуговувати себе самостійно і зберігає здатність здійснювати особисту гігієну.
При важкій деменції людина повністю дезадаптується до довкілля і безпосередньо залежить від допомоги інших людей, причому потребує її при виконанні простих дій(вживання їжі, одягання, гігієна).
Причини деменції
Причини, із-за яких відбувається розвиток старечої деменції, різноманітні. Так, патологічное порушення, що негативно впливають на клітини, іноді відбуваються безпосередньо в мозку. Як правило, нейрони гинуть із-за наявності відкладень, згубних для їх функціонування, або унаслідок їх слабкого живлення внаслідок поганого кровообігу. В даному випадку захворювання має органічний характер(деменція первинна). Цей стан виникає приблизно в 90%% випадків.
Внаслідок погіршення функціонування головного мозку може проявитися ряд інших захворювань — злоякісні пухлини, інфекції, погіршення обміну речовин. Перебіг таких захворювань негативно впливає на роботу нервової системи і, як наслідок, проявляється вторинна деменція. Цей стан виникає приблизно в 10%% випадків.
Діагностика деменції
Щоб правильно поставити діагноз, важливо, в першу чергу, правильно визначити характер деменції. Це безпосередньо впливає на призначення методу лікування хвороби. Самими широко поширеними причинами прояву первинної деменції вважаються змінихарактеру(приміром, хвороба Альцгеймера) і судинного характеру(приміром, геморагічний інсульт, інфаркт мозку).
Виникнення вторинної деменції в основному провокують серцево-судинні хвороби, надмірне захоплення алкоголем, порушення обміну речовин. В даному випадку деменція може зникнути після лікування причини, по якій вона виникла.
При постановці діагнозу лікар в першу чергу проводить детальну бесіду з пацієнтом, щоб з’ясувати, чи дійсно у хворого понижені інтелектуальні показники і мають місце зміни особи. В процесі клинико-психологической оцінки стану хворого лікар проводить дослідження, спрямоване на визначення стану гностичної функції, пам’яті, інтелекту, предметних дій, мови, уваги. При цьому важливо врахувати в процесі дослідження оповідання близьких людей пацієнта, що мають з ним постійний контакт. Така інформація сприяє об’єктивній оцінці.
Для того, щоб повністю упевнитися в наявності симптомів деменції, вимагаєця тривале обстеження. Існують і спеціально розроблені шкали оцінки деменцій.
Важливо відрізнити недоумство від ряду розладів психічного характеру. Так, якщо серед властивих хворому симптомів спостерігається стомлення, нервозність, порушення сну, то, припустивши відсутність змін в розумовій діяльності, лікар може припустити наявність психічної недуги. В даному випадку важливо враховувати, що психічні розлади у людей середнього і літнього віку – це наслідку або органічного ураження мозку, або депресивного психозу.
При постановці діагнозу лікар враховує, що пацієнти з деменцією дуже рідко можуть адекватно оцінити свій стан і не схильні відмічати деградацію власного розуму. Виключенням є тільки хворі з деменцією на ранніх стадіях. Отже, власна оцінка хворого його стану не може стати визначальною для фахівця.
Після діагностування у хворого стану деменції лікар призначає ряд інших обстежень з метою виявлення признаков хвороб неврологічного або терапевтичного характеру, що дозволяє правильно класифікувати деменцію. Дослідження включає комп’ютерну томографію, ЭЭГ, МРИ, люмбальную пункцію. Також досліджуються токсичні продукти обміну. В деяких випадках для постановки діагнозу необхідно певний час проводити спостереження за пацієнтом.
Лікування деменції
Існує думка про неефективність лікування деменції зважаючи на безповоротність вікових змін. Проте це твердження вірно тільки частково, адже безповоротними є не усі різновиди деменції. Найбільш важливим моментом є виключення спроб самолікування і призначення терапії тільки після ретельного обстеження і постановки діагнозу.
На сьогодні в процесі лікування деменції використовується медикаментозна терапія шляхом призначення хворому препаратів, які покращують зв’язки між нейронами і стимулюють процес циркуляції крові в мозку. Важливий постійний контроль артеріального тиску, зменшення навантажень розумовего і фізичного характеру(ранній етап захворювання), забезпечення живлення продуктами, багатими природними антиоксидантами. У разі розладів поведінки використовуються антидепресанти і нейролептики.
При правильному підході до лікування судинних чинників у літніх людей можна помітно призупинити прогрес хвороби.
Профілактика деменції
Для профілактики виникнення деменції застосовуються заходи, що дозволяють в деякій мірі понизити ризик прояву цього захворювання. Важливо стежити за станом рівня холестеролу і гомоцистеїну – він не має бути високим. Не слід допускати розвитку гіпертонії. Важливим чинником в профілактиці деменції є активне соціальне життя, регулярна інтелектуальна діяльність, активний спосіб життя. Заходи профілактики деменції судинного типу припускають відмову від паління, надмірного вживання алкоголю, солі і жирної їжі. Важливо контролювати вміст цукру в крові, уникати травм голови.
Чим Олігофренія відрізняеться від деменції, що не можна істи при камінні в жовчному міхурі, випадки порушення розумових здибностей людини, деменцій, деменція характер, етапи лікування деменції, порушення розумових процесів