Міжклітинна речовина


Міжклітинна речовина – це одна з частин різноманітних видів сполучних тканин. До складу міжклітинної речовини входять різні речовини: лімфа, плазма крові,, еластинових і колагенових білкові волокна ретикулінів, а також аморфне речовини, або матрикс, який складається з набору складних органічних речовин. Міжклітинна речовина утворюється клітинами опорно-трофических тканин. Таким чином, воно виконує поживну і опорную функції, об’єднує клітини в тканину.
Міжклітинна речовина є результатом діяльності тих тканин, між якими воно утворюється. Воно розростається у зародка з ембріональної сполучної тканини, ліпідів, вуглеводів, білків. Іноді міжклітинну речовину можна знайти в епітеліальних тканинах, в інших випадках воно складає основну масу тканини.
При розвитку деяких хвороб і патологічних процесів проникність міжклітинної речовини може змінюватися. Деякі зміни цієї речовиниякі забезпечують обмінну і транспортну функцію, пов’язані з розладом мікроциркуляції. Порушення лімфообігу і кровообігу на рівні мікроциркуляції супроводжуються венозним застоєм, починає розвиватися набряк міжклітинної речовини. Тривалий набряк призводить до збільшення кількості колагенових волокон через підвищення синтезу фибропластами. Різке підвищення мікросудинної проникності завершується крововиливами в міжклітинну речовину.
Порушення обміну сполучної тканини призводять до накопичення в ній продуктів обміну речовин, вони можуть приноситися з лімфою і кров’ю, в результаті якої-небудь патології. У міжклітинних речовинах можуть накопичуватися ліпіди, а саме холестерин. Поява пігментів до міжклітинній речовині є ознакою різних патологічних процесів і хвороб місцевого і загального характеру. Також в міжклітинній речовині можуть знаходити солі сечової кислоти, що нерідко зустрічається при подагрі, а при кальцинозі можуть знаходити солі кальцію, що, естественале, не є нормою. Якщо через хворобу відбувається зміна міжклітинної речовини, розвиваються зміни в структурі тканини(“висихання”, ” затвердіння”, ” звапніння”). Кількість міжклітинної речовини в деякій мірі робить вплив і на процеси старіння.

Особливе значення ця речовина впливає на кісткову тканину. За рахунок скупчення в міжклітинній речовині мінеральних компонентів кістки придбавають міцність. Якщо відбувається розрідження твердої кісткової речовини, розм’якшуються і самі кістки, внаслідок чого скелет вже не може витримувати усе навантаження. Для хрящів ця речовина також важлива, так саме за його рахунок хрящі набувають гнучкості.
Міжклітинна речовина тісно пов’язана з протіканням запальної реакції, саме з цією речовиною пов’язано виділення в порожнині і тканині плазми, відбувається міграція клітин, утворюється ексудат. У цій речовині утворюються залишки речовин, що беруть участь в запальних процесах : виникають гранулеми при різних хронічних (сифіліс, лепра, туберкулез, бруцельоз) і гострих(висипний і черевний тифи) інфекційних захворюваннях; там же розгортаються алергічні реакції уповільненого і негайного типу. Крім того, міжклітинна речовина є обов’язковою складовою частиною багатьох пухлин.
Для діагностики міжклітинної речовини використовуються такі методи як гистохимия, електронна і поляризаційна мікроскопія, иммунофлюорисценция, ауторадіографія, рентгеноструктурный аналіз.


чому в епітеліальних тканинах майже відсутня міжклітинна речовина, міжклітинна речовина, чому в епітеліальних тканинах відсутня міжклітинна речовина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *