Імуностимуляторами прийнято називати ті речовини, які роблять стимуляцію неспецифічної резистентності організму і імунітету людини. Дуже часто терміни ” імуностимулятор” і ” імуномодулятор” вживаються в якості синонімів. Проте між подібними препаратами все ж існує певна різниця.
Види препаратів, що впливають на імунітет
Усі препарати, які так чи інакше чинять дію на імунну систему, прийнято підрозділяти на чотири типи: иммунокорректоры, імуномодулятори, імуностимулятори, імунодепресанти. Застосування імуномодуляторів доцільне у разі терапії збоїв в імунній системі, а також для відновлення функцій цієї системи. Такі препарати використовують для лікування виключно після призначення фахівця.
Препараты-иммунокорректоры діють тільки на деякі ланки імунної системи, але не на її роботу в цілому. Засоби-імунодепресанти, навпаки, не стимулируют, а пригнічують її роботу у тому випадку, якщо її функціонування є занадто активним і шкодить організму людини.
Препарати-імуностимулятори не призначені для терапії: вони тільки зміцнюють імунітет людини. Під впливом цих препаратів імунна система функціонує ефективніше.
Імуномодулятори мають різне походження і впливають на імунну систему людини залежно від того, яким був її початковий стан. Фахівці класифікують такі засоби згідно з їх походженням, а також керуючись механізмом їх дії. Якщо розглядати походження імуномодуляторів, то їх розділяють на ендогенні, екзогенні і хімічно чисті препарати. Механізм дії таких препаратів грунтований на впливі на Т-, В-системы імунітету, а також фагоцитоз.
Як діють імуномодулятори і імуностимулятори
Імунна система людини є унікальною системою організму, яка може нейтрализирующе впливати на сторонні антигени, що потрапляють в організм.Імунітет попереджає згубну дію збудників інфекційних хвороб. Імуномодулятори здатні впливати на зміну людського імунітету.
Імуностимулятори напрямлено діють на роботу певної ланки імунної системи, активізуючи її. А імуномодулятори призначають для того, щоб урівноважити усі складові імунної системи, при цьому активність одних посилюється, а інших – зменшується.
Інтерферони – це білки, що продукуються клітинами організму. Це реакція у відповідь на атаку вірусів. Інтерферони прикріпляються до рецепторів на ділянці клітинної мембрани і здійснюють захист проти дії інфекційних агентів. Як лікарські препарати іноді використовуються синтезовані білки, дія яких спрямована на продукування власних інтерферонів організмом. Серед препаратів, які використовуються для чинення подібної дії при проявах застуди або грипу, часто застосовуються арбидол, циклофен, виферон, рибомунил, ликопид, циклофервін та ін.
Проте прийом цих препаратів має бути строго дозованим, оскільки при занадто тривалому лікуванні власний імунітет організму може діяти менш активно. При занадто тривалому застосуванні імуностимуляторів без належного контролю лікаря такі засоби можуть негативно вплинути на імунітет і дитини, і дорослого пацієнта.
Показання до застосування імуномодуляторів
Головним показником, який приймається до уваги при призначенні імуномодуляторів, вважається наявність ознак імунної недостатності. Для цього стану характерний дуже частий прояв вірусних, бактерійних, грибкових інфекцією, на які не впливають традиційні методи терапії.
Перш, ніж починати лікування, лікар повинен визначити, які саме імунні порушення мають місце у людини, а також те, наскільки сильно виражені ці порушення. Якщо у здорової людини діагностується зниження певного параметра імунітету, то приймати такі препарати не завжди доцільно. У данном випадку важливо, щоб пацієнта обов’язково оглянув і проконсультував фахівець-імунолог.
Часто паралельно з імуномодулятори пацієнтам призначаються вітаміновмісні препарати, а також антиоксиданти і мікроелементи. У більшості випадків в якості додаткового методу призначається сорбційна терапія з метою зниження рівня ендогенної інтоксикації.
Імуностимулятори і імуномодулятори рослинного походження
Окрім препаратів штучно синтезованих нині активно використовуються також імуномодулятори і імуностимулятори рослинного походження. Такі препарати природно і поступово відновлюють організм, при цьому не змінюючи гормональний баланс. Ці препарати створюються на основі лікарських рослин: кропиви, цикорію, медунки, деревію, конюшини та ін. Окрім лікарських рослин, імуностимулюючі властивості мають також деякі харчові рослини
Дуже потужні властивості імуностимулятора має ехінацея. Це трав’янисте багаторічнерослина, екстракт якої сьогодні дуже часто застосовується і як в косметиці, так і при виготовленні лікарських препаратів. Ехінацея сприяє утворенню червоних кров’яних тілець, вона збагачує організм селеном, кальцієм, кремнієм, вітамінами А, З, Е і іншими, не менш важливими для життєдіяльності і зміцнення імунної системи елементами. Крім того, препарати, створені на основі ехінацеї, мають протиалергічну, сечогінну, протизапальну, антибактеріальну, антивірусну дію. В основному застосовується десятипроцентна спиртова настоянка ехінацеї, а також трав’яні збори, в які входить ця рослина. На основі ехінацеї також виготовляються досить популярні препарати иммунал, иммунорм. Ці засоби впливають на імунітет людини м’яко і благотворно. Їх призначають навіть дітям, яким вже виповнився один рік. У профілактичних цілях ці препарати рекомендується вживати тричі
у рік, по одному місяцю, що сприяє зміцненню сопротивляемості організму людини в цілому.
Препарати на основі ехінацеї застосовуються як імуностимулятори для дітей. Проте дуже важливо враховувати те, що імуностимулятори, що мають рослинне походження, не можуть застосовуватися безконтрольно, оскільки існують певні протипоказання, про які необхідно дізнатися перед прийомом.
Окрім ехінацеї популярним натуральним імуностимулятором є екстракт коренів елеутерокока. Настій цієї рослини дорослі приймають по 30-40 крапель, а дітям слід відлічувати одну краплю настою на один рік життя. Сьогодні екстракт елеутерокока дуже часто застосовується в якості засобу, який попереджає зараження грипом і застудою в період епідемії. Досить часто в таких випадках застосовують також імбир. Імуномодулятори для дітей досить часто застосовують в дитячих садах, а також рекомендують для використання будинку в період епідемій.
Застосування імуностимуляторів для дітей
Дуже важливо, щоб імуностимулятори і імуномодулятори для дітей застосовувалися особенно обережно. Адже ряд таких препаратів має чіткі протипоказання, інформація про яких позначена в інструкціях до цих лікарських засобів. Не можна робити лікування такими засобами тим дітям, у родичів яких діагностовані аутоіммунні захворювання, оскільки їх дія може спровокувати розвиток таких хвороб у дитини. Серед захворювань, які позначені в протипоказаннях, слід зазначити інсуліновий тип цукрового діабету, вітиліго, розсіяний склероз, хвороба аддисона, склеродермія, а також інші аутоіммунні хвороби. Більшість таких недуг є невиліковними.
Але існують і прямі показання до використання таких препаратів для лікування дітей. Так, імуностимулятори для дітей призначаються при деяких важких хворобах. Це грип з ускладненнями, важка застуда. Також імуномодулятори використовують для лікування вагітних жінок при застуді, оскільки протипоказань у таких засобів відносно трохи.
Дуже корисний і практично безвредный імуностимулятор, який прекрасно підходить дітям, це мед. У нім міститься дуже велика кількість корисних незамінних вітамінів і мікроелементів, до того ж такий смачний лікувальний засіб діти вживають із задоволенням. Допускається лікування за допомогою меду навіть маленьких дітей, яким ще не виповнився один рік. Єдиним протипоказанням в даному випадку є алергічні реакції на мед.
Щоб імунна система дитини функционаровала в повну силу, необхідно регулярно поповнювати запас деяких мікроелементів. Дуже важливе постійне вживання продуктів, що містять цинк: це горох, морква, овес, червоний солодкий перець, гречка. Дуже сильним імуностимулятором є часник. Проте важливо врахувати, що дітям до трьох років можна давати виключно варений часник.
Але все таки препараты-имуностимуляторы, а також лікарські засоби цього типу, що мають рослинне походження, не є звичайними вітамінами. Тому при необхідності застосування цього типу препаратів для зміцнення імунітету дітей слід все ж проконсультуватися з фахівцями.
Імуномодулятори для терапії герпесу
Герпес – це захворювання, при лікуванні якого також активно застосовуються деякі імуномодулятори. Препаратами, що належать до групи інтерферонів, і використовуваними для терапії герпесу, являються ридостин, напівдан, амиксин. Препарат амиксин чинить виражену дію на віруси і стимулює вироблення організмом інтерферонів.
Рецидивуючу герпесную інфекцію часто лікують з використанням препаратів виферон, гиаферон, лейкинферон, неовир, до складу яких входять рекомбіновані інтерферони людини. Ці імуностимулятори при герпесі ефективно підтримують противірусну опірність організму.
Крім того, при герпесі застосовуються і інші препарати цього типу. Препарат-імуномодулятор имунофан стимулює утворення імуноглобулінів в організмі і активізує його антиоксидантну систему.
Дітям раннього віку при герпетичних імунодефіцитух показане лікування препаратом ликопид. Схему терапії цим засобом лікар призначає в індивідуальному порядку.
Крім того, при герпесі у дітей і дорослих як імуностимуляторів використовуються препарати галавит, тамерит, эпителамин, полиоксидоний і цілий ряд інших ефективних препаратів.
імуномодулятори для імунокорекції імунного статусу організму людини, імуномодулятори, імуностимулятори для дітей