Головний біль. Що робити якщо болить голова
Головний біль – це саме та проблема, скарги на яку люди найчастіше висловлюють фахівцеві-невропатологові. По останніх дослідженнях учених, в розвинених країнах світу на періодичні головні болі скаржиться близько 70%% населення. Але насправді ця цифра не є показовою, оскільки люди, що страждають таким болем, далеко не завжди звертаються за лікарською допомогою, приймаючи при нападах препарати-анальгетики, які реалізуються без рецепту лікаря.
Особливості головного болю
Залежно від патології головний біль може мати різну інтенсивність і виникати в різних областях. Як постійний, так і періодичний біль може бути симптомом багатьох хвороб. Це ведуча, а в деяких випадках і єдина скарга у дітей і дорослих при гаймориті, артеріальній гіпотонії, неврозах, гіпертонії, патологіях нирок і ендокринної системи, депресії та ін. Так званий кластерний головний біль – це особливосивная односторонній біль, який приносить сильні муки хворому. Пульсуючий головний біль в потилиці проявляється, якщо у людини розвинувся шийний остеохондроз. Головний біль напруги турбує при депресивних станах. При перепадах артеріального тиску, а також у людей з високим рівнем сприйняття погодних умов проявляється різкий і сильний головний біль в області лоба і в скроневій області. Крім того, больові відчуття в скронях може бути симптомом багатьох захворювань, діагностику і лікування яких повинен проводити лікар.
Біль в голові може виникати при різних станах організму. Так, жінку такі прояви часто турбують при місячних, при лактації. Окрім головного болю при годуванні грудьми іноді відзначається підвищена температура, що свідчить про запальні процеси. Точні причини такого явища повинен визначати лікар, як і те, чим зняти ці неприємні симптоми. Але навіть при періодичних нападах головного болю схему, як лікувати це явище, повинен предложить фахівець. В деяких випадках потрібне медикаментозне лікування, в інших – практикується лікування народними засобами, масажі або інші нетрадиційні методи терапії.
Види головного болю
Лікарі використовують декілька різних варіантів класифікацій такого болю. Існують чотири напрями, по яких здійснюється первинний підрозділ видів головного болю. Передусім, це болі, які проявляються як наслідок органічних хвороб головного мозку або порушень динаміки ліквору. Причини головного болю в даному випадку зв’язують з травмами голови, наявності утворень в головному мозку, а також із запальними хворобами головного мозку.
Другий підвид – судинні головні болі. У цю категорію входить мігрень, для якої характерні дуже сильні пульсуючі больові відчуття в одній половині голови. При цьому часто проявляється нудота, блювота. Також до судинних відносяться болі при гіпертонії. В даному випадку людина страждає від важкого болю, що давить, в потилиці і шиї.
До психогенным головним болям слід відносити біль напруги, який вважають найбільш поширеним. Нею найчастіше страждають люди, які схильні до депресивних станів. Біль напруги також може проявлятися як відповідь на сильне емоційне потрясіння. В даному випадку важко визначити локалізацію болю, який має постійний характер, що давить.
Четвертий підвид – це головні болі, які викликають причини внемозгового характеру. Вони переважно турбують людину при розвитку внемозговых інфекційних хвороб, при яких саме головний біль часто стає першим симптомом. Спровокувати напади головного болю може і прийом деяких ліків, а також хімічні речовини – алкоголь, окисел вуглецю, свинець. Входять до цієї групи і болів, які пов’язані з порушеннями метаболізму, болів, супутніх патологіям ряду органів. Часто турбують напади і хворих, у яких діагностований остеохондроз шийного відділу хребта. В даному випадку біль спочатку локалізуєця в області шиї і потилиці, після чого може віддавати і в область скронь. Такі часті головні болі в основному проявляються після певного механічного перенапруження, наприклад, сну в незручній позиції, тривалого навантаження фізичного плану.
Діагностика головного болю
Якщо у людини головні болі повторюються часто упродовж тривалого періоду, то необхідно обов’язково відвідати лікаря і пройти усебічне обстеження. На сьогодні для визначення природи головного болю застосовується комп’ютерна і магнітно-резонансна томографія головного мозку, а також магнітно-резонансна ангіографія. Для визначення наявності прихованої артеріальної гіпертонії застосовується моніторування артеріального тиску. Окрім таких досліджень пацієнтові іноді доцільне проведення лабораторних аналізів для визначення наявності в організмі ознак інфекції або запальних процесів. Практично завжди при головному болі пацієнтові рекомендується консультація у окуліста, оскільки спеціальнаапаратура дозволяє виявити наявність змін на очному дні. Це може допомогти визначити причину появи болю. Також іноді потрібно консультацію і інших фахівців.
Головний біль у дітей
Головні болі у дітей лікувати складніше, оскільки дуже часто виникають труднощі з визначенням їх походження. Якщо дитина говорить про те, що йому болить голова, то описати детальніше симптоми погіршення здоров’я йому вже важко. Важливо розуміти, що визначити, чому у малюка з’явилися такі скарги, точно може тільки лікар. Він же дасть чіткі рекомендації про те, що робити, якщо болить голова у дитини.
Тому за наявності подібних скарг дитини слід відразу ж вести на прийом до педіатра, який підкаже, до яких лікарів необхідно звертатися. В даному випадку важливе усебічне обстеження: обов’язково перевіряється зір і досліджуються очі малюка, його опорно-руховий апарат – спина, шия. Іноді визначити походження болю дозволяє навіть шкіра дитини і її стан, а також исследование інших органів, лабораторні аналізи. В деяких випадках спровокувати головний біль можуть навіть стоматологічні проблеми.
Фахівці стверджують, що сучасні діти можуть страждати від нападів мігрені. При такому стані біль буває досить інтенсивним, вона дещо зменшується в стані повного спокою або уві сні. Часто паралельно розвивається нудота і блювота. Оцінюючи стан дитини, лікар обов’язково звертає увагу на те, чи проявляються головні болі у його батьків. Також пильній увазі підлягає вивчення живлення малюка, оскільки багато продуктів можуть провокувати напади мігрені.
Для зняття ситуативних нападів головного болю у дитини лікарі рекомендують застосовувати препарати на основі парацетамола. Якщо ж біль пов’язаний з певною патологією, то лікар призначає схему лікування індивідуально. Говорячи про прогноз, лікарі відмічають, що приблизно у 60%% дітей напади мігрені зникають в період статевого дозрівання.
Головний біль при вагітності
Якщо при звичайномустоянні організму зняти біль у більшості випадків нескладно, то головний біль при вагітності іноді доставляє немало переживань і неприємностей. Вед у вагітних жінок голова болить частіше, а деяких випадках і більше інтенсивно. Її виникнення у майбутніх мам визначає цілий ряд причин. В першу чергу, це серйозні гормональні зрушення в організмі. Також спровокувати напади болю можуть серезные зрушення в роботі деяких систем організму, зміни в щоденному раціоні, погодні умови. На останніх місяцях вагітності головний біль провокують зміни в осанці жінки.
Проте іноді жінку, очікуючу дитину, можуть радувати і приємні зміни. Так, у деяких хворих, які раніше страждали від нападів мігрені, при вагітності вони практично не проявляються або проходять набагато легше. Але якщо напад мігрені проявився у майбутньої мами перший раз в житті, це обов’язково потрібно повідомити лікареві, який призначить потрібні обстеження.
Головний біль напруги жінкуу положенні частіше турбує в першому і третьому триместрах. У такому разі жінці доводиться міняти звички і спосіб життя. А ось пігулки від головного болю в таких випадках краще не приймати. Але якщо біль занадто інтенсивний, то тільки лікар може повідомити про те, які препарати можна приймати при вагітності.
Особливу небезпеку представляє різкий і раптовий біль в голові: вона може стати симптомом дуже серйозних недуг. Існує ризик внутрішньомозкового крововиливу, патологій ЦНС, церебрального венозного тромбозу і інших хвороб. Тому тут дорога кожна хвилина: до фахівця треба їхати негайно.
Вагітній жінці для відвертання головних болів треба скоректувати деякі звички. Важливий повноцінний сон, вживання нормальної кількості рідини, правильне і своєчасне харчування, причому, жирну і солону їжі, копченої, консерви з раціону треба прибрати. Звичайно ж, вагітним жінкам треба уникати будь-яких емоційних сплесків і перевантажень.
При сильній головной болю вагітна жінка може постаратися заснути, зробити масаж голови, покласти компрес з льоду на потилицю або пов’язати на голову теплу хустку. Допоможе і чай з шипшини, мелисы або м’яти. При необхідності можливе застосування аромотерапії, акупунктури, гомеопатичних засобів, які призначить фахівець.
Лікування головного болю
Перш ніж вживати будь-які ліки від головного болю, вимагається обов’язково визначити причину, по якій виникають болі. Якщо діагноз встановлений, то проводиться терапія захворювання, яке спровокувало такий симптом. Щоб терапія була максимально ефективною, потрібний тільки комплексний підхід. При деяких захворюваннях окрім медикаментозних препаратів успішно застосовуються також магнітна і лазерна терапія, акупунктура, мануальна терапія та ін.
Важливо розуміти, що головний біль виліковний за умови правильного підходу до терапії і виконання усіх рекомендацій доктора.
Важливо врахувати, що деякі ознаки, що проявляються паралельно з головною болью, можуть свідчити про серйозні недуги. Якщо разом з таким болем у людини розвивається нудота, блювота, лихоманка, то слідує, не відкладаючи, викликати швидку допомогу.
Але про те, як позбавитися від головного болю, людина повинна думати ще до того, як напади стануть систематичними. В даному випадку важливі усі основні заходи профілактики, спрямовані на дотримання здорового способу життя : прогулянки на свіжому повітрі, гімнастика, здорове харчування. Якщо у людини сидяча робота, йому слід увесь час міняти положення. У перервах між роботою за комп’ютером, які необхідно робити кожну годину, можна на декілька хвилин розслабитися, закривши очі. чи зробити прості вправи.
Як зняти головний біль?
Якщо гострих проявів не спостерігається, іноді можна постаратися зняти головний біль самостійно. При повільному, поступовому наростанні болю, паралельно з яким закладає ніс, дере в горлі, і мають місце інші ознаки простудного захворювання, слід прийняти пігулку аспирина і пити якомога більше теплого чаю з медом і малиною. Якщо симптоми не зменшуються, необхідно звертатися за допомогою лікаря.
При виникненні болю як наслідок стресу або серйозних емоційних потрясінь можна прийняти препарат-анальгетик, а також снодійний і седативний засіб.
Якщо голова болить із-за недуг опорно-рухового апарату, зокрема шийного остеохондрозу, слід покласти гірчичник на потилицю, прийняти анальгетик і зробити самостійно легкий масаж голови і шиї.
При болі, який провокує підвищення тиску, слід приймати гіпотензивні препарати. Якщо голова болить зважаючи на низький тиск, допоможе кава або міцний чай. При ситуативному головному болі допускається вживання болезаспокійливих препаратів : аспірину, парацетамола, ібупрофена, темпалгина та ін. Притупити біль допоможе гарячий душ, адже потоки гарячої води що розслабляє впливають на м’язи задньої поверхні голови і шиї. Якщо біль пульсуючий, можна спробувати зняти її за допомогою холодного компресу, який дозволяє звузити кровоносні судини. Такий компрес можна зробити з льоду, загорнутого в рушнику, який треба тримати близько 15 хвилин.
Існують також деякі лікарські трави, які застосовуються для лікування головного болю. Так, за допомогою розмарину можна полегшити стан людини, якщо біль виник як наслідок стресу. Листя рослини слід заварити як чай і вживати при нападах болі.
Біль, що виник внаслідок перевтоми, допоможе зняти корінь солодки або настій м’яти перцевою. При застуді полегшити стан допоможе ментолова олія: їм треба змастити лоб, потилицю і віскі. Також для цієї мети підійде м’якуш лимона.
Ще одно хороший засіб — настій кориці. Для його приготування треба узяти восьму частину чайної ложки приправи і розмішати її із столовою ложкою води. Прийняти після півгодинного наполягання.
При головному болі, який викликає мігрень, полегшити стан людини можна за допомогою гарячої ванни або гарячого компреса на голову. Можна також провести самостійний масаж голови, йдучи від лоба до потилиці. Доцільно зробити компрес з листа лопуха або капусти.
Якщо біль проявляється після нервового перенапруження, то стан допоможуть полегшити сік калини з медом, настій чебрецю або звіробою, сік зі свіжої картоплі.
Окрім перерахованих рецептів для полегшення головного болю можна застосовувати і інші лікарські рослини: траву материнки, споришу, кропиви, квіти липи, траву хвоща польового.
Людям, які ведуть особливо активний спосіб життя, займаючись спортом, лікарі радять пити достатню кількість рідини, оскільки напади головного болю можуть проявлятися і внаслідок обезводнення організму.
Не варто пити надто багато кави. Важливий повноцінний і здоровий сон, регулярний відпочинок і прогулянки.
Cтаття допомогла у лікуванні таких проблем: як зняти головний біль при вагітності, Вiддае в око пiд нiс в вухо болi в потилицi в вiсках, болять очі і голова, головні болі в потилиці, як зняти головний біль у вагітних, головний біль в потилиці, біль голови у потилиці