Лікувальне харчування при серцево-судинних захворюваннях


Вже давно вченими доведена наявність прямої залежності між тим, чим і як живиться людина і його хворобами. Дієтологами було розроблено 15 дієтичних столів, на основі яких підбирається індивідуальна дієта, залежно від захворювання. Саме серцево-судинні захворювання займають перше місце за показниками смертності. Такі захворювання, як ішемічна хвороба серця, вади серця, артеріальна гіпертензія, інсульти, інфаркт міокарду, атеросклероз, а також варикозне розширення вен лікувати треба безперервно і комплексно. Правильне харчування сприяє посиленню ефективності лікарських препаратів, а також може продовжити життя хворих. До того ж, правильне харчування є профілактикою захворювань серця і судин, особливо за наявності чинників ризику. До чинників ризику розвитку захворювань серцево-судинної системи відносяться спадковість, паління, нераціональне живлення, чрезмерное вживання алкоголю, вік(після 40 років), високий артеріальний тиск, цукровий діабет, ожиріння, стреси і малорухомий спосіб життя.

Дієтотерапія при серцево-судинних захворюваннях спрямована на корекцію порушень обміну речовин, розвантаження серцевої діяльності, а також посилення дії ліків. При призначенні лікувального харчування враховується стадія і перебіг захворювання, стан травлення, а також наявність супутніх захворювань.
Основним принципом дієти при таких захворюваннях є дробове живлення з частою їдою, обмеження в раціоні рідини і солей натрію, при одночасному збагаченні раціону вітамінами і солями калію.
Дієта №10, як основна дієта при серцево-судинних захворюваннях
При призначенні дієтотерапії серцево-судинних захворювань, використовуються дієти №10, 10а, 10с, 10и. У складних випадках може застосовуватися і спеціалізовані дієти, такі як калієва, гіпонатрієва, фруктово-овочева і інші.
При захворюваннях серцево-судинної системи, при атеросклерозі, ревматизмі, вадах серця, гіпертонічної хвороби, а також після перенесеного інфаркту міокарду призначається дієта №10. Ця дієта сприяє швидкому відновленню порушеного кровообігу, покращує обмін речовин, а також сприяє швидкому виведенню з організму продуктів обміну і стимулюванню діяльності нирок і печінки.
Дієта характеризується обмеженням споживання кухарської солі(до 5 мг), грубої клітковини і рідини(до 1,5 л) і збільшенням прийому продуктів, що містять солі кальцію. Це курага, фініки, чорнослив, виноград, банани, печена картопля, брокколі, цитрусові і капуста. А також продукти, що містять солі магнію гречка, вівсянка, висівки, горіхи. Основною метою, яку переслідує дієта №10, є зменшення навантаження на серце при травленні.
Принципи живлення при дотриманні дієти №10:

живлення має бути максимально різноманітним;
обмеження продуктів, які є джерелом рослинної клітковини;
збільшення в раціоніпродуктів, сприяючих нормалізації жирового обміну;
збільшення продуктів, що містять лужні з’єднання(молоко, капуста, морква, яблука, лимони);
збільшення вмісту вітамінів(груп А, В, РР, Е, ретинол, аскорбінова кислота), мікро- і макроелементів в раціоні(калій, кальцій, фосфор);
часта їда 5-6 раз на день невеликими порціями.

Дієта №10 повноцінна, гіпонатрієва, проте вміст поживних речовин в ній понижений, як і речовин, що збуджують нервову систему(міцна кава, чай, бульйони) загальна калорійність — до 2800 ккал. Їжа відварена, запечена або приготована на пару.
Що можна їсти при захворюваннях судин і серця
При серцево-судинних захворюваннях дієтологи рекомендують вживати наступні продукти:

пшеничний хліб, з висівками, злегка підсушений, сухарі з білого і сірого хліба, нездобні бісквіти;
овочеві, молочні і великі супи з картоплею без солі, борщ(по половині порції — 250 г);
нежирні сорти м’яса (кролик, телятина, нежирная яловичина), птаха(курка, індичка), риби(судак, короп, тріска, лящ). М’ясні і рибні блюда вживаються у вареному або запеченому виді, у вигляді холодцю з відвареного м’яса;
рослинна і вершкова олія — у вигляді добавок у вже готові блюда, вершкового масла — не більше 10 г в добу;
відварені, печені і сирі овочі, крупи, приготовані на воді і молоці, і макаронні вироби в якості гарніру;
в якості закусок можна готувати салати зі свіжих овочів, вінегрети, салати з морепродуктами з додаванням рослинної олії;
картопля і капуста — обмежено;
з молочних продуктів рекомендується кефір, кисле молоко, сир, ацидофілін; сметану і вершки — у блюда;
не більше 1-2 курячих яєць в день як додавання до основних блюд або у вигляді парового омлету;
будь-які сирі і печені фрукти, ягоди, також сухофрукти, курага, чорнослив, родзинки;
з напоїв — неміцна кава з молоком, чорний і зелений чай, соки з фруктів і ягід, желе, киселі.

Що не можна їсти, згіднодієті №10
При захворюваннях серцево-судинної системи треба максимально обмежити споживання кухарської солі і рідини(до 5 склянок в день), а також тваринних жирів. Дієтотерапія при серцево-судинних захворюваннях не рекомендує вживати в раціоні м’ясні і грибні супи, бульйони, смажене м’ясо і рибу, ікру, жирні соління, бобові. З раціону також виключаються продукти, що містять багато холестерину — печінка, мізки, нирки, а також будь-яка гостра і жирна їжа, копченина, ковбаси, гриби, здоба, шоколад, тістечка, прянощі, гострі приправи. З овочів не рекомендується вживати лук, часник, щавель і редис. З напоїв не можна пити міцну каву, какао, чай, газовані напої.
Зразкове меню на день, згідно з дієтою №10
Сніданок(8 ранку) — сир із сметаною, манна або рисова каша на молоці, хліб з вершковим маслом, чай з молоком.
Обід(13 годин) — овочевий перетертий суп, парові битки у білому соусі, розсипчаста рисова каша, печені яблука або перловый суп з овочами, відварене м’ясо з морквяним пюре, чай.
Підвечірок(16 годин) — омлет і яблучно-морквяне пюре, настій шипшини.
Вечеря(19 годин) — сирна запіканка з гречаної крупи, овочеві котлети з чорносливом, кисіль або сирний пудинг, картопля з відвареною рибою, кисіль.
Пізня вечеря(22 години) — склянка кислого молока або фруктового соку, бісквіт.
Інші дієти при серцево-судинних захворюваннях
Дієта №10а призначається при серцево-судинних захворюваннях з вираженими розладами кровообігу. Загальна калорійність дієти — до 2000 ккал, скорочується споживання білків, вуглеводів, жирів, рідини і клітковини. Кухарська сіль виключається повністю. Меню складається з вегетаріанських супів, м’ясних і рибних парових блюд, приготованих на пару, протертих овочів, кислого молока і нежирного сиру. З раціону повністю виключаються солоні, смажені і жирні блюда, копченина, гриби.
У основу харчування при дієті Карелля покладено дозоване живлення знятим молоком з постепенным збільшенням його кількості(до 2 л в день). Проте із-за неповноцінності раціону, в цю дієту пізніше внесені зміни.
Ученим М.И. Певзнером була запропонована фруктово-овочева дієта, для осіб з гіпертонічною хворобою, що мають надмірну масу тіла. Ця дієта має знижену енергетичну цінність, обмеження споживання натрію, рідини, при збільшеному споживанні калію. Рекомендуються будь-які овочі, фрукти, і блюда з них — вінегрети, салати, пюре, соки, компоти.
При недостатньому кровообігу, гіпертонічній хворобі і набряках застосовується калієва дієта, в якій енергетична цінність раціону поступово збільшується, різко обмежується споживання натрію, сіль — виключається. Раціон збагачується калієм. Їжа приймається 6 раз на день, з раціону виключені ті ж продукти, що і в дієті №10, а рекомендуються, додатково до дієти №10, також продукти, багаті калієм — сухофрукти, яблука, банани, капуста, шипшина, картопля.
Рисово-компотна дієта (Кемпнера) – один з різновидів калієвої дієти. Її особливістю є різке зниження зміст білків і жирів в раціоні, а також натрію. У складі цієї дієти – рисова каша, зварена без солі, і компоту. Рисова каша – 2 рази в день, компот – 6 склянок в день. Із-за неповноцінності, цю дієту можна використати не довше за 3-4 дні.
При недостатньому кровообігу, на тлі атеросклерозу і гіпертонічної хвороби, призначається дієта Яроцкого. У її складі – свіжий нежирний сир і сметана. Вона робить виражений сечогінний ефект, а також ліпотропну дію.
Магнієва дієта сприяє зниженню артеріального тиску, вміст холестерину в крові, підвищенню сечовиділення, і чинить протизапальну дію. Вона грунтується на раціоні дієти №10 зі збільшенням змісту в ній продуктів, багатих магнієм. В основному це крупи вівсяна, пшоняна, гречана і овочі, зелень, квасоля, горіхи.
При симптоматичних артеріальних гіпертензіях і гіпертонічній хворобі, з атеросклерозом судин, застосовується гіпонатрієва дієта, яка сприяє поліпшенню діяльності нирок, зниженню артеріального тиску і збудливості центральної нервової системи. У гіпонатрієвій дієті понижена кількість рафінованих вуглеводів, обмежений вміст солі і рідини, і збільшена кількість вітамінів і клітинних оболонок. Дозволяються овочеві і вегератианские супи, овочі у відвареному і печеному вигляді, нежирне м’ясо і риба, крупи і макаронні вироби, молочні продукти, фрукти.
Також при захворюваннях судин і серця можна 1-2 рази в тиждень проводити розвантажувальні дні. Наприклад, це може бути яблучний розвантажувальний день, коли в день споживається 1,5 кг печених і сирих яблук, огірковий(у день – 1,5 кг свіжих огірків без солі) або салатний, коли в день 5 разів приймається по 300 г салату з овочів або фруктів, без солі, із сметаною або рослинною олією.
Особливості харчування при різних видів серцево-судинних захворювань
Атеросклероз — це хронічне захворювання, дооторое вражає артерії. У стінки артерій проникають різні жироподібні речовини(холестерин), що призводить до утворення атеросклеротичної бляшки, яка, поступово збільшуючись, звужує просвіт артерії, утрудняючи кровообіг. Розвитку захворювання сприяють підвищений рівень холестерину в крові внаслідок неправильного харчування, паління, гіпертонічна хвороба. Зазвичай атеросклероз розвивається у молодому віці, і ніяк не проявляється. Поступово судини втрачають свою еластичність, бляшки сприяють звуженню їх просвітів, внаслідок чого тканини і органи не отримують в достатній кількості поживні речовини і кисень. Внаслідок цього можуть виникати ускладнення — інсульт, інфаркт міокарду і інші. На жаль, захворювання дуже поширене, і перший серцевий напад закінчується смертю в кожному третьому випадку.
Для профілактики розвитку атеросклерозу необхідно правильно харчуватися, понизивши споживання продуктів, багатих холестерином, а також тваринні жири, алкоголь. Дотримання дієти при серцево-судинних захворюваннях дозволяє затримати розвиток хвороби, нормализовав рівень холестерину в крові. Завдяки дієті ваші судини довше будуть ” чистими” і здоровими.
Якщо ви страждаєте атеросклерозом, ваша їжа має бути різноманітною. Замість м’яса вибирайте птаха, рибу і бобові. Порції нежирного м’яса і птаха не повинні перевищувати 100 гр. у готовому виді. Необхідно виключити з раціону копченину, сало, сосиски, ковбаси, чіпси, гамбургери. При приготуванні їжі використайте будь-які рослинні олії(до 2 ложок в день). Обмежте вживання печінки, мізків, а також кондитерських виробів, морозива. Готуйте їжу у вареному і запеченому виді, на пару. Підсолювати можна під час їжі.
При атеросклерозі рекомендується:

каші і хліб з борошна грубого помелу;
молочні продукти з низьким вмістом жиру — 1%% кефір, сир, несолодкий йогурт;
овочі і фрукти — не менше 400 г в день, можна в салатах з додаванням рослинної олії;
морепродуктигатые йодом;
сухофрукти, волоські горіхи, мигдаль;
з напоїв рекомендується зелений чай, компоти, натуральні соки.

Ішемічна хвороба серця — захворювання, викликане зниженням кровопостачання серцевого м’яза. Це захворювання включає інфаркт міокарду, стенокардію, серцеву недостатність. Головною причиною захворювання є атеросклероз. Дієта при ішемічній хворобі серця спрямовано на профілактику виникнення атеросклерозу. Якщо захворювання супроводжується задишкою і появою набряків, то з раціону практично повністю виключають сіль, а споживання рідини обмежується до 800 мл в добу.
У хворих інфарктом міокарду, коли відбувається омертвляння ділянки м’язової сітки серця, яке відбувається із-за порушення кровообігу, лікувальне харчування сприяє відновленню функцій серця. Також правильне харчування попереджає розвиток ускладнень, таких як порушення ритму і збільшення мертвої ділянки м’яза серця. Дієта спрямована на стабілізацію роботи кишечника, нормалізацію обміну речовин і попередження утворення тромбів. Після нападу захворювання, апетит у пацієнтів понижений, і лікар призначає живлення, залежно від стану хворого. З раціону виключається сіль, обмежено споживання рідини, їжа розподілена на 8 прийомів. Все їжа призначається у вареному, теплому і рідкому виді. Коли стан хворого покращає, йому призначається дотримання дієти №10, також може бути приписана дієта Яроцкого.
Основною ознакою артеріальної гіпертензії є підвищення артеріальний тиск. Є дуже поширеним захворюванням, їм страждають більше 50%% людей старше 65 років. Хворим артеріальною гіпертензією призначається дієта №10 з обмеженням вживання солі, рідини(до 1,1 л в добу), продуктів, що містять тваринні жири, а також підвищене споживання продуктів, що містять калій, солі магнію. Живлення при серцево-судинних захворюваннях має бути повноцінним і різноманітним, але не калорійним. Їжа приймається невеликимирциями, кожних 2-3 години.
Захворювання серцево-судинної системи дуже поширені, і частіше за інших є причинами інвалідності і летального кінця, тому набагато краще попередити їх розвиток шляхом дотримання правильного харчування.


можна їсти кисіль при инфаркті, при яких захворюваннях призначаэться диэта з зниженою харчрвою и енергитичною циннистю, дієта при захворюванні серця

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *