Дитяча урологія

Урологія є дуже великим розділом сучасної медицини, в якому розглядається лікування патологій сечовивідної системи. У неї входять сечовий міхур, нирки, уретра, передміхурова залоза, зовнішні статеві органи.
Раніше як доросла, так і дитяча урологи були частиною хірургічного розділу медицини. У перші десятиліття двадцятого століття хірургія і урологія були розділені.
Чим займаються дитячі урологи
Дитяча урологія в сучасній медицині — це розділ, який відповідає за лікування хвороб сечостатевих органів у дітей. Усі процеси, які характерні для дитячого організму, відрізняються певними анатомо-фізіологічними особливостями і закономірностями течії. Крім того, вже доведено, що багато оперативних втручань, при яких коригуються вроджені вади і аномалії розвитку, проводити краще в дитячому віці. Саме тому будь-яке відділення дитячої урології практикує лікування великого количества різноманітних захворювань. Адже більшість хвороб сечостатевих органів, які мають місце у дорослих пацієнтів, спостерігаються і у дітей. Проте існують і ті недуги, які проявляються виключно у дітей. Приміром, нічне нетримання сечі — це хвороба, яка характерна виключно для дітей.
Будь-який центр дитячої урології також пропонує послуги діагностики, до якої лікарі урологи відносяться особливо уважно. Річ у тому, що маленькі діти не здатні детально і повністю описати симптоми захворювання, яке його турбує. Саме тому дитяча андрология грунтується ще і на великому досвіді лікарів, які повинні завжди уміти правильно встановити діагноз, грунтуючись на досить мізерних відомостях.
Основні симптоми урологічних хвороб
Батьки повинні звернути увагу на ряд ознак, які свідчать про порушення у функціонуванні сечостатевої системи. Передусім, йдеться про наявність змін в результатах аналізів сечі. Втім, навіть без проведення лабораторних досліджень батьки можуть помітити, що мочивши малюка стала каламутною, змінила колір, у неї з’явився неприємний запах. Аналізи сечі дітям проводять періодично — у перші місяці життя, а потім з інтервалом в два роки для профілактичного дослідження.

Ще один симптом, що часто зустрічається, який викликає занепокоєння у батьків дитини — це порушення сечовипускання. Дитина може скаржитися на хворобливість в процесі сечовипускання, крім того, він може мочитися занадто рідко. Але найбільш небезпечний симптом — повна відсутність сечовипускань. Також ознакою хвороби є нетримання сечі. Іноді у такому разі йдеться про енурез — патології, що вимагає лікування.
Біль в області нирок, на яку скаржиться дитина, також є підведенням для звернення до доктора. Проте діти часто не можуть визначити, де саме проявляється біль, показуючи просто на живіт. Іноді ниркові болі у дитини супроводжує здуття живота і блювота. При таких признаках до лікаря треба звертатися негайно.
Іноді батьки можуть самі виявити пухлину у дитини в області попереку або в животі. Якщо намацується пухлиноподібне утворення, то це може виявитися нирка, яка неправильно розташована, або переповнений сечовий міхур. Але консультацію у дитячого уролога обов’язково треба пройти.
Основні урологічні захворювання
Сечовивідна система людини складається з двох нирок, які розташовуються в області попереку по обидва боки від хребта під краєм ребрової дуги. Нирку пронизують канальці, які відкриваються в ниркові чашки і лоханку, яка переходить в сечовід, що впадає в сечовий міхур.
Лікар-уролог в процесі діагностики визначає різні дитячі урологічні захворювання. Слід зазначити, що у дітей раннього віку розладу сечовипускання, як правило, не визначають як серйозну патологи. Денне або нічне нетримання сечі у віці до двох років є природним процесом у малюка. Нетримання сечі прийняте считать захворюванням у дівчаток, яким виконалося 4 роки, і у хлопчиків після п’ятирічного віку.
Також дитячі урологи займаються визначенням і подальшою терапією цілого ряду захворювань. Це різні форми порушення функції сечового міхура, інфекції сечовивідних шляхів, як гострі, так і хронічні, природжені вади розвитку мочевыделительной системи, а також зовнішніх статевих органів.
Як свідчить медична статистика, ті або інші проблеми у функціонуванні або будові органів сечостатевої системи спостерігаються практично у кожної третьої дитини. Досить часто лікар констатує, що посилювання урологічної проблеми у дитини — це результат невчасного звертання до фахівця. В той же час, якщо дитячі урологічні хвороби виявляються відразу ж після появи перших симптомів або підозр, то лікар може допомогти скоректувати як аномалії розвитку сечової системи, так і сприяти нормальній адаптації психо-сексуального характеру. Тому лікарі настоятельно радять батькам уважно відноситися до стану здоров’я і до скарг дитини.
Коли слід звертатися до уролога?
Як правило, більшість урологічних захворювань у дітей є природженими. Придбані хвороби частіше діагностуються у дорослих пацієнтів. Часто патології розвитку цієї системи можуть визначатися у дитини ще до пологів або безпосередньо в пологовому будинку. Якщо у дитини є аномалії розвитку зовнішніх статевих органів, то педіатр легко виявить їх відразу після появи дитини на світ і направить малюка на обстеження до уролога. До речі, дитячий уролог в процесі дослідження інформує батьків і про те, як треба доглядати за статевими органами дитини, оскільки правильна гігієна значно знижує ризик виникнення захворювань. Приміром, при правильному догляді наслідком скупчення під крайньою плоттю у хлопчика залишків сечі і смегми може стати гострий баланопостит.
Крім того, лікарі виділяють і інші хвороби, із-за розвитку яких батьки очень часто вимушені звертатися до дитячого уролога. Водянка яєчка у хлопчика нерідко виявляється відразу ж після народження. Проте лікарі визначають і природний стан — водянку новонароджених, яку провокує сильне здавлення яєчок під час пологів. Упродовж місяця це явище проходить. Якщо через місяць спостерігається періодичне збільшення мошонки, то у такому разі вже потрібне хірургічне втручання, яке проводиться у віці від 10 до 12 місяців.
Крипторхізм діагностується при неопущенні яєчка з черевної порожнини в мошонку. Спочатку дитині проводиться ультразвукове дослідження або МРТ, щоб визначити, де саме знаходиться яєчко. Лікування проводиться хірургічним методом, або дитині призначається прийом гормонів.
Варикоцеле – це патологія, при якій спостерігається варикозне розширення вен яєчка і сім’яного канатика. Таке захворювання характерно вже для підлітків. У хлопчиків в 12-14 років значно збільшується гормональна активність, що і веде до развитию варикоцеле. Лікування в сучасних клініках проводиться із застосуванням лапароскопії.
Гипоспадия і эписпадия — аномалії анатомії статевого члена природженого характеру, коли відбувається зміщення зовнішнього отвору уретри я по нижній поверхні пеніса(визначається гипоспадия) або по верхній(визначення эписпадия). При такій патології відбувається сильне викривлення статевого члена, також людина може страждати від нетримання сечі. Вирішенням проблеми може бути пластична операція, проте проводити її урологи радять якомога раніше — приблизно у однорічному віці.
Окрім описаних часто захворювань, що зустрічаються, дитячим урологам доводиться стикатися і з серйознішими патологіями. Це, передусім, аномалії, що мають обструктивний характер(в даному випадку відтік сечі порушується внаслідок наявності додаткової судини) і рефлюксирующий характер(має місце занедбаність в ниркові лоханки утримуваного сечового міхура). Экстрофия сечового міхура – дуже серйозна аномаліяпри якій відсутня передня стінка сечового міхура. Лікування також проводиться хірургічним шляхом, але такі втручання обов’язково проходять у декілька етапів.
Діагностика
У сучасній медицині урологічні захворювання у дітей діагностують з використанням новітніх методик. Приміром, останніми роками в урології визначився окремий розділ — ендоскопічна урологія. За допомогою ультрасучасних пристроїв і інструментів проводяться як діагностичні, так і лікувальні ендоскопічні операції.
Звернення до фахівців показане у тому випадку, якщо батьки підозрюють, що розвиваються хвороби сечостатевої системи у дітей. Це можна запідозрити, якщо у малюка мають місце порушення в процесі сечовипускання, енурез, проявляються регулярні болі в попереку або в ділянці живота, часті підйоми температури тіла, які складно пояснити. Також важливо врахувати зміни кольору сечі дитини або наявність певних змін при аналізі. За наявності однієї або більше проблем з наведенийного списку слід обов’язково вести дитину на прийом до лікаря. Бажано, щоб дитину проконсультував дитячий уролог. Саме лікар уролог проводить діагностику, призначає лікування і рекомендує заходи профілактики при хворобах мочевыделительной системи у дітей. Як правило, консультація дитячого уролога припускає додаткові дослідження. Іноді вимагається, щоб малюка додатково оглянув хірург або інші фахівці.
У сучасній медицині діагноста припускає не лише підтвердження наявності хвороб, але і їх профілактику, а також раннє визначення аномалій розвитку мочевыделительных шляхів природженого характеру.
Профілактика урологічних захворювань у дітей
Дитячі урологи настійно рекомендують дотримуватися ряду профілактичних заходів, які значно понизять ризик розвитку урологічних хвороб. Передусім, батьки повинні особливу увагу звертати на особливості анатомії зовнішніх статевих органів дитини, оскільки педіатр оглядає їх тільки при профілактичних проверках, а батьки можуть робити це регулярно. Якщо лікар рекомендує провести ультразвукове дослідження, це треба зробити обов’язково. При перших же симптомах або ознаках, які насторожують батьків, треба відразу звернутися по допомогу у відділення дитячої урології.

дитячий уролог львів, дитяча урологія, дитяча урологія львів, дитячі урологи у Львові, дитячий уролог, дитячі урологічні захворювання, дитячі урологи львова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

CAPTCHA
Refresh

*