Метеоризм

Метеоризм кишечника – визначення стану, при якому відбувається занадто велике накопичення газів в шлунково-кишковому тракті. Воно виникає внаслідок того, що газів утворюється надто багато, або гази недостатньо виводяться з кишечника. У здорової людини кількість газів залежить, в першу чергу, від його віку, особливостей способу життя і харчових звичок.
Гази в основному накопичуються в шлунку, а також у вигинах товстої кишки. Їх утворення відбувається зважаючи на декілька причин. Приблизно 70%% газу, який міститься в органах шлунково-кишкового тракту, це повітря, яке заковтується людиною. Це активно відбувається під час розмов при вживанні їжі, при занадто швидкому проковтуванні їжі, під час вживання напоїв через соломинку, при постійному жуванні гумки. Також вони виділяються під час переварювання їжі і в процесі нейтралізації содою, яку приймають під час печії, шлункового соку. Частина газівт через легені шляхом первинного всмоктування в кров, а також выделется через пряму кишку.
Причини виникнення метеоризму
У здорової людини гази в товстій кишці складаються з азоту, кисню, водню, метану, вуглекислого газу і сірководня. При нормальному функціонуванні організму в добу виробляється від 500 до 2000 мл газів. Існує декілька причин прояву метеоризму у людини. Метеоризм аліментарний проявляється після вживання тих продуктів, в яких є багато крохмалю і клітковини. Також причиною появи цього типу метеоризму можуть стати вживані людиною газовані напої, а також продукти харчування, які викликають процеси бродіння. Якщо в організмі людини має місце недолік ферментів, порушується всмоктування газів, має місце дисбактеріоз, то в таких випадках причиною метеоризму стають порушення в процесах травлення. Серед причин метеоризму також може бути непереносимість організмом лактози, яка міститься в коров’ячому молоці. Організм не може переробляти лактозу, відповідно, утворюється велика кількість газів.

Метеоризм механічний виникає у разі наявності в організмі механічних перешкод в стравоході – поліпів, пухлин. Метеоризм динамічний проявляється при порушеннях в моториці ШКТ. При такому типі метеоризму в кишечнику може не міститися занадто велика кількість газів, проте, їх транзит занадто повільний. Так, подібний тип метеоризму може виникати із-за токсичних дій на кишечник в результаті різного роду інфекцій. Метеоризм циркуляторний — результат порушень кровообігу в організмі. Через це моторика кишечника, а також його эвакуаторная функція порушується, відбувається розвиток дизбиоза. Існує також висотний метеоризм, симптоми якого проявляються під час різкого підйому на висоту. У такому разі гази розширюються, зростає їх тиск. Метеоризм психогенний виникає внаслідок відхилень психічного характеру.
Симптоми метеоризму
Симптомами метеоризма прийнято вважати занадто часте виділення газів, неприємний різкий запах, гучні звуки при виході газів, постійний дискомфорт і звуки того, що вирує в животі. Хворі, які страждають метеоризмом, скаржаться на постійне відчуття тяжкості і розпирання в животі, дуже часто ці відчуття супроводжуються болями в різних місцях живота. Можливо також прояв переймоподібних больових відчуттів. Після того, як гази відходять, болі, що називаються газовою колькою, поступово стихають. Іноді гази відходять часто і шумно, в інших випадках відбувається затримка газів. Також при подібному стані нерідко виникає відрижка, запор або пронос, нудота, у роті проявляється неприємний смак і запах, знижується апетит. Іноді симптоми метеоризму – це посилене серцебиття, відчуття печіння в ділянці серця, печія, головний біль, почуття занепокоєння, поганий настрій, слабкість. Може проявлятися досить сильний перепочинок.
У новонароджених немовлят симптоми метеоризму – це кольки або болі в товстій кишці. Щобвизначити, що немовля страждає саме від скупчення газів, слід придивитися до його поведінки. Як правило, при метеоризмі дитина проявляє занепокоєння відразу ж після вживання їжі, червоніє, кричить і притискає до живота ноги. Причиною такої недуги у новонароджених у більшості випадків є незрілість кишечника. Дуже часто подібні симптоми метеоризму проявляються у недоношених малюків. Причини метеоризму у вагітних жінок – занадто сильне здавлення кишечника маткою, що збільшилася, а також гормональні зміни в організмі, зухвалі погіршення роботи кишечника.
Діагностика метеоризму
Передусім, лікар проводить детальне опитування пацієнта, з’ясовує, які симптоми метеоризму, вивчає його анамнез, щоб визначити, що саме є причиною підвищеного газоутворення. В окремих випадках проводиться рентгенологічне обстеження органів ШКТ. Для діагностики механічного або динамічного метеоризму кишечника застосовується метод аускультації, який грунтований на изученді шумів в кишечнику.
Лікування метеоризму
Як правило, лікування метеоризму полягає не в позбавленні від симптомів, а в терапії хвороби, яка провокує прояви скупчення газів. Так, якщо у людини спостерігається ферментативна недостатність, то слід приймати ферменти, якщо причини метеоризму криються в дисбактеріозі, то лікування метеоризму буде спрямовано на відновлення оптимальної мікрофлори в кишечнику. Аналогічно відповідними препаратами проводиться лікування проносів і запорів.
Для того, щоб позбавитися від сильних больових відчуттів в животі, використовуються спазмолітики. Для зменшення утворення газів і подолання здуття живота приймають активоване вугілля або смекту. У разі виникнення метеоризму як наслідки кишкової інфекції лікар призначає курс лікування препаратами хилак-форте, линекс, ацилакт. Препарати, вживані для попередження метеоризму, існує декілька видів. Це препарати, які перешкоджають виробленню газів(дисфлатил, эспумизан); препарати, доторые прискорюють вихід газів(церукал, мотилиум); препарати, основою яких є рослинна сировина(в основному використовується кріп і фенхель).
Проте лікування метеоризму припускає комплексний підхід до цього процесу, що базується не лише на прийомі лікарських засобів. Передусім, важливим кроком є дотримання дієти при метеоризмі, яка включає тільки продукти, що не викликають підвищеного газоутворення. Так, дієта при метеоризмі припускає вживання круп, особливо гречаною, молочних продуктів, блюд з моркви і буряка. Але найголовніше при лікуванні метеоризму – дотримуватися принципів збалансованого харчування.
При непереносимості організмом лактози необхідно максимально обмежити вживання молочних продуктів. В той же час кисломолочні продукти в даному випадку не заборонені. Проте вживати їх слід в розумних кількостях. Не менш важливо при лікуванні метеоризму дотримуватися постійної рухової активності, адже підвищене газоутворення може провоцировать сидяча робота. Також успішно застосовується ряд народних засобів, що ефективно впливають на загальний стан хворого. Це чаї з м’яти, кореня валеріани, фенхелю, ромашки, сушений імбир. Дітям грудного віку для попередження кольок рекомендується приймати кропову воду, дитячий чай з фенхелю.
Профілактика метеоризму
Для попередження прояву метеоризму кишечника слідує, передусім, постійно дотримуватися збалансованого раціону харчування. Людям, у яких періодично проявляється підвищене утворення газів, допоможе рекомендована дієта при метеоризмі. При цьому важливо не зловживати дотриманням дієт з метою схуднення, які можуть завдати шкоди шлунково-кишковому тракту людини. Дуже часто метеоризм стає наслідком сидячого або недостатньо активного способу життя людини, що у результаті провокує застійні явища і підвищене утворення газів в організмі. Регулярні фізичні навантаження, які в ідеалі мають бути присутніми в щоденному режиме, також сприяють нормальному функціонуванню ШКТ.
Людям, що страждають запорами, не рекомендується постійно прибігати до допомоги клізм і послаблюючих засобів, оскільки таке зловживання негативно впливає на функції ШКТ. Необхідно проконсультуватися з фахівцем, який призначить оптимальний метод лікування. При перших проявах метеоризму слід відразу ж звертатися до доктора, адже такі симптоми можуть свідчити про розвиток серйозних захворювань.

метеоризм, гази з неприємним запахом, часто відходять гази, Допомога пацієнту при метеоризмі, часті гази у немовляти, запах газів у немовлят, сильний запах газів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

CAPTCHA
Refresh

*