Ендемічний зоб

Ендемічний зоб – цей стан, при якому у людини істотно збільшується щитовидна залоза, внаслідок чого змінюється форма його шиї. Захворювання розвивається внаслідок стану йододефицита. Часто хвороба вражає людей, які мешкають в тих регіонах, де відзначається недолік цього елементу в довкіллі.
Причини ендемічного зобу
Ендокринна система людини, а саме функціонування щитовидної залози, визначає його нормальний розвиток і зростання. Із-за постійного недоліку йоду в організмі тканини залози поступово розростаються, і функції залози змінюються. Таким чином, головна причина, по якій у хворого розвивається ендемічний зоб, це недостатнє надходження в організм пацієнта йоду.
Фахівці визначають ряд чинників, які сприяють розвитку цієї недуги у дітей і дорослих. Передусім, симптоми хвороби часто з’являються у пацієнтів, що мають спадкову схильність до ендемічного зобу. Также більш високий ризик розвитку хвороби у людей з генетичними дефектами біосинтезу тиреоїдних гормонів.
Відзначається чітка залежність прояву захворювання і від місця існування людини. Якщо він постійно п’є воду, забруднену нітратами, урохромом, а також що містить надто багато гумінових речовин, кальцію, те всмоктування йоду утруднюється, і поступово у хворого розвивається зоб 1 міри. Те ж саме відбувається, якщо в довкіллі і їжі спостерігається низький вміст мікроелементів марганцю, цинку, молібдену, селену, кобальту, міді. В даному випадку важлива профілактика захворювання, яка припускає заповнення запасів йоду в організмі.

Виникнення ендемічного зобу можливе у людей, яким призначається лікування захворювань препаратами, блокуючими транспортування йодиду в щитовидну залозу. Це перйодат, перхлорат калію. Існує також ряд лікарських препаратів, які порушують процес органификации йоду безпосередньо в щитовидній залозі.
Причиною розвиткуцієї недуги можуть стати інфекційно-запальні процеси, зараження глистами, ігнорування норм санітарії і гігієни в побуті. Ці чинники знижують компенсаторні функції щитовидної залози, внаслідок чого в крові порушується рівень тиреоїдних гормонів.
Йодна недостатність
Йод в організмі людини бере участь в процесі біосинтезу тиреоїдних гормонів — тироксину і трийодтироніну. У організм він поступає з їжею, водою, повітрям. При цьому основна потреба в цьому мікроелементі — біля 90%% добової норми – забезпечується за рахунок їжі.
У медицині прийнято розрізняти абсолютну і відносну йодну недостатність. Абсолютна недостатність розвивається внаслідок недостатньої кількості йоду у воді і їжі. Відносна недостатність – результат хвороб, які провокують порушення всмоктування йоду в кишечнику, а також прийому ліків, природжених дефектів синтезу в щитовидній залозі тиреоїдних гормонів.
Симптоми
У медицині розрізняється дифузний, вузловий іанный зоб. При розвитку дифузного зобу у хворого відзначається збільшення щитовидної залози, яке відбувається рівномірно. При вузловому зобі в залозі утворюються вузли. Якщо проявляється змішаний зоб, то у пацієнта відзначається дифузне збільшення залози, і при цьому в ній виявляються окремі вузли. Розрізняється односторонній зоб, коли вражається одна доля залози, і двосторонній, якщо вражаються дві долі. Якщо оцінювати функції щитовидної залози людини, то виділяються наступні форми: эутиреоидный, гіпертиреоїдний і гипотиреоидный зоб. Найчастіше діагностується эутиреоидный зоб.
Іноді зоб може розташовуватися атипія: за грудиною, навколо трахеї. Також зустрічається язична, під’язикова форми розташування.
Залежно від вираженості зобу щитовидної залози визначаються міри захворювання. В даному випадку головною клінічною ознакою є розміри щитовидної залози. Якщо при 0 мірі щитовидну залозу не видно і не можна визначити при тому, що промацує, то при останній, 5 мірзбільшення щитовидної залози настільки виражене, що вона здавлює довколишні органи. Це викликає серйозні симптоми і провокує розвиток ускладнень.
Колоїдний зоб може не провокувати видимих симптомів, проте збільшення залози все ж відбувається. Як наслідок, розвиваються ознаки, пов’язані з його тиском на довколишні органи.
Коли зоб щитовидної залози розростається, то поступово збільшується його тиск на стравохід і трахею, через що утруднюється процеси ковтання і дихання. Тиск в області шиї людина виразніше відчуває в положенні лежачи. Якщо здавлюється трахея, то хворий може страждати від періодичних нападів задухи і сухого кашлю.
Внаслідок здавлення вен шиї порушується процес кровообігу. Як наслідок, розширюються вени шиї і судини грудей. Симптоми в даному випадку проявляються відчуттям напруги в голові, коли людина нахиляється. При цьому особа стає одутлою.
Крім того, це захворювання провокує застій в малому крузі кровообігу. У результаті відзначається так зване “зобне серце”, тобто збільшуються і розширюються його праві відділи. Зважаючи на тиск зобу на нерви у хворого відзначається охриплий голос, розширені зіниці, порушення потовиділення. При цьому лікування окремих симптомів не дає результатів.
В цілому симптоми цього захворювання залежать від величини і форми зобу, а також від того, як функціонує на даний момент щитовидна залоза. Вже при эутиреоидном зобі пацієнти часто скаржаться на прояв загальної слабкості, сильної стомлюваності, періодичних головних болів, дискомфорт в ділянці серця.
Ускладнення
Найважчим ускладненням гипотиреоидного зобу є кретинізм, який розвивається вже в дитинстві. При такому стані відзначається виражений гіпотиреоз, різке відставання дитини як у фізичному, так і в розумовому розвитку.
Ускладнення ендемічного зобу відзначаються у тому випадку, якщо щитовидна залоза збільшується дуже сильно. Це вже згадане вище “зобне серце”, коли відзначається гіперфункція правых відділів серця. Може виникати крововилив в паренхіму щитовидної залози і, як наслідок, її звапніння. Ще одно вірогідне ускладнення – запальний процес в зміненій зобом тканині щитовидної залози. В деяких випадках спостерігається злоякісне переродження зміненої залози. Таке ускладнення частіше зустрічається при вузлових формах зобу.
Діагностика
Незважаючи на наявність видимих ознак, лікування зобу ендемічного проводиться тільки після чіткого визначення діагнозу. Передусім, хворому призначається проведення загального аналізу крові і сечі. Обов’язково визначається вміст в крові Т4, Тз, тиреотропіну, тиреоглобуліну. Висока концентрація в крові тиреоглобуліну свідчить про йодний дефіцит. Визначається також добова екскреція йоду з сечею.
Інформативним методом є УЗИ залози, яке дозволяє виявити ділянки фіброзу, збільшення щитовидної залози. Ця інформація дозволяє діагностувати дифузний зоб щитовидної залози. Причому, виявити при ультразвуковом дослідженні можна навіть дифузний зоб 1 міри.
При вузловій формі ультразвукове дослідження дає можливість виявити вузли, а також їх особливості. В процесі діагностики проводиться радіоізотопне сканування щитовидної залози, в деяких випадках доцільне проведення біопсії пункції.
Щоб визначити, чи має місце здавлення стравоходу, хворим із зобом великих розмірів призначається рентгеноскопія стравоходу.
Лікування
Лікування ендемічного зобу призначається залежно від того, яка міра збільшення щитовидної залози має місце у пацієнта. Важливим моментом також є вираженість порушення функцій залози. Якщо відзначається невелике збільшення залози і діагностується зоб першого ступеня, то пацієнтові призначається переривчастий курс лікування йодидом калію, а також регулярне включення в раціон продуктів з істотним змістом йоду.
Якщо у пацієнта понижені функції щитовидної залози, то терапія обов’язково включає прийом синтетичних аналогів тироїдних гормонів або домбинированных препаратів(левотироксин, тиреотом). Важливим моментом при такому лікуванні є контроль рівня гормонів щитовидної залози в крові пацієнта. Прийом таких препаратів може не лише усунути ознаки недостатності щитовидної залози, але і знизити її підвищену діяльність.
Якщо у пацієнта діагностований вузловий зоб щитовидної залози, то в обов’язковому порядку проводиться регулярне спостереження за станом хворого. Кілька разів в рік проводиться оцінка функції щитовидної залози, визначаються симптоми захворювання, що проявляються. Оперативне втручання показане пацієнтові у тому випадку, якщо у нього діагностується багатовузловий зоб щитовидної залози, і при цьому сама залоза помітно збільшується і здавлює довколишні органи. Проте спочатку лікар приймає рішення про те, чи можливо в конкретному випадку консервативне лікування вузлового зобу. Так, за допомогою голки лікар може провести дренування вузликів, заповнених рідиною.
Хірургічна операція показана, якщо в узелковых утвореннях є злоякісні клітини, після дренажу незабаром знову накопичується рідина, утруднюється процес дихання або ковтання. Після проведення оперативного втручання призначається прийом гормонів щитовидної залози, щоб уникнути повторного розвитку хвороби. Практикується також народне лікування зобу, проте не можна робити ніяких заходів, не проконсультувавшись з лікарем.
Дифузний токсичний зоб є аутоіммунним захворюванням, при розвитку якого збільшується вироблення тиреоїдних гормонів. Як наслідок, відбувається отруєння організму. Призначаючи лікування, лікар враховує причину захворювання. Пацієнтові у такому разі або призначається терапія препаратами-тиреостатиками, або показана оперативне втручання. Важливо також скоректувати раціон хворого з токсичним зобом.
Практикується також лікування радіоактивним йодом, який руйнує тканини щитовидної залози. Така тактика доцільна, якщо утворення не злоякісне, проте спостерігається склонность до розвитку гіпертиреозу. Також терапія радіоактивним йодом застосовується при багатократних утвореннях.
Якщо при вузловому зобі змін його розмірів не відбувається, то пацієнтові показано виключно спостереження.
Профілактика
У медицині виділяється два види профілактики ендемічного зобу — масова і індивідуальна.
В якості масової профілактики практикується додавання до кухарської солі йодата калію. Йдеться про йодування солі, при якому на одну тонну солі додається від 20 до 40 г йодата калію. Споживачі повинні пам’ятати, що йодовану сіль не можна зберігати довше за той термін, який вказаний на упаковці продукту. Адже з часом відбувається руйнування солей йоду. Також вони руйнуються, якщо сіль зберігається у вологому місці. Важливо солити усі блюда такою сіллю після їх приготування, оскільки йод випаровується в процесі нагрівання. Іноді практикується йодування хлібобулочних продуктів.
Методи індивідуальної профілактики показані пацієнтам, яким було зроблено оперативневтручання на щитовидній залозі. Профілактичні заходи потрібні і в тих регіонах, де відзначається високий ризик розвитку ендемічного зобу. Також їх практикують по відношенню до людей, які регулярно працюють із струмогенними речовинами.
Фахівці визначають також загальні рекомендації, що стосуються живлення. Важливо включати в раціон продукти з високим вмістом йоду. Це риба, різноманітні морепродукти, морська капуста, хурма, волоські горіхи.
При схильності до захворювань щитовидної залози варто вживати вітаміновмісні продукти: настій шипшини ягоди смородини, полуниці, вишні, суниці. Дуже корисна чорноплідна горобина і яблука.

змішаний зоб, змишаний зоб, що таке змішаний зоб, змішаний зоб 1 ступеня, гіпертериоїдний зоб, змішаний зоб лікування, змішаний зоб симптоми

Сервіс пошуку лікарів Doc.ua дозволить максимально швидко і без проблем знайти потрібного лікаря і записатися до нього на прийом прямо на сайті, вибравши зручний для вас час і дату. На сайті діє спеціально розроблена рейтингова система лікарів, заснована на оцінках та відгуках користувачів, що дозволить безпомилково знайти лікаря у Львові, який допоможе вирішити вашу проблему. Ми особисто перевіряємо усі відгуки користувачів, щоб давати максимально чесну і об'єктивну оцінку тому чи іншому лікарю. Записатися на прийом