Про будову і функціонування волосся

Попри те, що ми звикли сприймати волосся людини як естетичний чинник, насправді з точки зору анатомії волосся є складовою частиною захисного покриву.
Будова волосся
У кожного волоска — особлива будова. Зовнішню оболонку волоса складають лусочки кератинів, які накладаються один на одного. Та частина кожного волоска, яка знаходиться над шкірним покривом, називається стержнем. Будова волосся людини тришарова. Зовнішній шар, який також називається кутикулою, покликаний виконувати захисну функцію. Його утворюють тонкі лусочки, що перекривають один одного. Відповідно, будова волосся голови у людини така, що якщо ці лусочки укладені щільно і правильно, то волосся у людини м’яке, струмуюче і блискуче. І на фото, і в житті вони виглядають живими і красивими. В той же час при ушкодженні клітин кутикули(їх може ушкоджувати як фізична, так і хімічна дія) волосся перестают блищати, дуже легко плутаються і ламаються.
Наступний шар волоса — кортекс, розташований під кутикулою. Ця кіркова речовина, яка надає еластичності волосу. У кортексе є спеціальний пігмент меланін, який і визначає, яким буде індивідуальний колір волосся у конкретної людини. Усередині кожного волоса знаходиться мозкова речовина, яку складають клітини кератинів і повітряні порожнини. На думку учених, будова стержня волосся припускає, що саме по цьому шару поступають корисні поживні елементи до інших шарів волоса. Щоб детальніше розглянути особливості будови волоса, може використовуватися спеціальна графічна схема.

Частинку волоса, що знаходиться під шкірою, прийнято називати волосяним коренем(також її називають волосяною цибулиною). Будова кореня волосся наступна: волосяний корінь оточується волосяним мішечком, назва якого — фолікул. Від того, яка саме форма фолікула спостерігається у людини, залежать особливості його типуволос. Так, з круглого фолікула у людини росте пряме волосся, а волосся трохи в’юнкого типу ростуть з овального фолікула. У тих людей, які можуть похвалитися кучерявим волоссям, фолікули ниркоподібні.
Від того, яка будова шкіри і волосся у людини, залежить загальний стан волосся. Так, природний блиск волосся визначає кількість власного жирового мастила, в яке входить спеціальний антисептик. У шкірному покриві є сальні залози, секрет яких виділяється у волосяні фолікули. Таким чином забезпечується захист ствола волоса. Тому функції волосся людини залежать і від того, наскільки якісно таке мастило захищає кожен волос.
Але іноді сальні залози продукують надто багато секрету. Це може статися під впливом сплеску гормональної активності, а також внаслідок інших чинників. У результаті волосся людини стає дуже жирним. За умови низької продукції такого секрету волосся, навпаки, стає занадто сухим.
Як росте волосся
Та частина волосаяка зростає з-під шкірного покриву людини, складається з мертвої тканини. Цикл зростання волосся триває декілька років. Після того, як старе волосся випадає, знову починається новий цикл.
Процес зростання волосся розділяють на три стадії. На першій стадії волосся росте активно. Другу стадію зростання називають проміжною: в цей час волос вже не росте, проте клітини сосочка ще функціонують. На третій стадії зростання волоса повністю припиняється. Функціонування волосся влаштоване так, що під впливом зростання нового волоса старий випадає, після чого новий волос знову проходить усі цикли.
Перша стадія зростання волоска може тривати 2-4 роки, друга — близько 20 днів, третя — до 120 днів. Якщо оцінювати усе волосся людини в цілому в певний момент, то приблизно 93 %% волосся перебувають в першій фазі зростання, 1 %% волос переживають другу фазу зростання і 6 %% волосся – третю. Волосся на голові і тілі може повторювати цикли зростання упродовж життя людини 24-25 разів.
Волосся росте на всьомуле, виключенням є тільки підошви і долоні. Доросла людина на тілі має приблизно 100 000 волосся. Кількість волосся залежить від того, якого вони кольори. Так, найбільше волосся на тілі у блондинів.
Волосся починає з’являтися у людини на третьому місяці внутріутробного розвитку плоду. На тілі відзначається нерівномірне зростання волосся. Найповільніше росте волосся на бровах, найбільш швидке їх зростання відзначається на голові. За три дні волосся на голові може вирости на 1 мм. В нормі в добу у людини може випадати 50-100 волосся. Випадання волосся в нормальній кількості є фізіологічним процесом. Найшвидше волосся у людини росте влітку і весною.
Властивості волосся
До складу кожного волоса входить 97%% білка(кератину) і 3 %% волога. Кератин — ця білкова речовина, в яку входить сірка, вітаміни, мікроелементи. Визначається декілька видів волосся, яке росте на тілі людини. Довге волосся є найміцнішим і росте на голові, а також такими є волоссявусів, статевих органів, пахв.
Волосся щетинисте — це волосся, що ростуть в носі і вухах, а також брови, вії. Волосся пушковые ростуть на шкірних покривах рук, ніг, тулуба, особи.
Здорове волосся упруги і мають високий запас міцності. Здоровий волос легко розтягується і може витримати до 200 г навантаження. Волосся людини гігроскопічне: вони легко вбирають вологу. Вони проявляють стійкість до дії кислот, проте дуже погано реагують на луги.
Найбільше волосся розташовується на зведенні черепа людини. Брови в середньому містять близько 600 волосків, а вії — близько 400.
Якщо функціонування волосся визначається їх властивостями, то колір залежить від того, як співвідносяться два види меланіну : эумеланин і феомеланін. Ці види меланіну відрізняє форма гранул : у эумеланина гранули подовжені, а форма гранул феомеланіну овальна або кругла. Отже, эумеланин називають гранульованим пігментом, а феомеланін — дифузним. У усьому волоссі містяться два види пігментів в разных співвідношеннях. Отже, люди мають три різні кольори волосся : руді, блондини і брюнети. А ось відтінків кольору волосся набагато більше: їх налічується до 300.
Функції волосся
Дуже важлива для людини функція волоса. Передусім, волосся є прикрасою, тобто виконують естетичну функцію. Вони можуть як підкреслити достоїнства людини, так і приховати його недоліки. Проте не лише естетичні функції виконують волосся людини. Вони допомагають уникнути як переохолодження, так і перегрівання голови. У волоссі створюється прошарок повітря, який допомагає зберегти як тепло, так і холод. Пушковые волосся, яке розташоване на тілі, бере участь в процесах дотику. Волосся, яке росте у вухах і носі, допомагає затримувати пил. Вії людини допомагають захищати очі. Те волосся, яке розташовується пахвами, дозволяє понизити силу тертя. Отже, людина здійснює будь-які рухи, а шкіра при цьому не ушкоджується. Крім того, у волоссі можуть накопичуватися некоторые речовини. Цю їх функцію успішно використовують криміналісти в процесі роботи.
В цілому функції волосся у ссавців зводяться до забезпечення теплоізоляції, захисту шкірних покривів від зовнішніх дій, забезпеченню забарвлення(у тварин йдеться про маскування і привабливість). Крім того, у тварин є особливе волосся, яке дозволяє їм орієнтуватися в просторі, тобто вони відповідають за чутливість. Але в процесі еволюції волосся людини частково втратило такі функції.

Будова стержня волосся, Функції волосся, особливості будови волоса, будова волосся, функція волосся, будова стержня волоса, будова стержня волосини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

CAPTCHA
Refresh

*