Задишка
Задишка — цей стан, що періодично повторюється, якого спочатку людина може просто не помічати. Стан часто залишається непоміченим, якщо слабкість і задишка відзначаються при серйозних фізичних навантаженнях. Часто задишка при навантаженнях сприймається як щось неминуче і само собою зрозуміле. Справа в тому, люди схильні вважати, що сильна задишка при фізичних зусиллях — це нормальне явище, особливо, якщо вона через декілька хвилин проходить. Проте, фахівці стверджують, що задишка може бути дуже серйозним сигналом і свідчити про розвиток серйозних недуг. Тому якщо у людини відзначається сильна задишка при швидкій ходьбі або при відносно помірних навантаженнях, слід обов’язково проконсультуватися з лікарем.
Як проявляється задишка?
Задишка – цей стан, для якого характерне порушення ритму, частоти, глибини дихання. При цьому людина відчуває, що йому бракує повітря. Якщо мова не іподітий про порушення нервової регуляції дихання, то в процесі задишки відновлюється брак кисню в організмі.
Задишка може бути як наслідком важких фізичних навантажень, так і симптомом, що свідчить про розвиток важких захворювань. Медиками визначаються різні види задишок. Особливо повинна насторожувати грудна задишка, яка розвивається у людини несподівано, дуже швидко наростає і переходить в напад задухи. У особливо важких випадках характер задишки такий, що людина може відчувати загрозу асфіксії. Людину повинні насторожувати задишка в стані спокою, а також задишка після їди. Слід розуміти, що прояви задишки характерні для багатьох захворювань і станів. Задишка часто розвивається у жінок в період виношування дитини, при захворюваннях серця, легенів, нервової системи, проявляється також задишка при грудному остеохондрозі та ін.
Види і причини задишки
Прояви задишки варіюються залежно від того, яка саме патологія стала її причиною. Задишка центрального типупроявляється при первинному ураженні дихального центру. Як правило, виникає у зв’язку з функціональним або органічним ураженням ЦНС. Також ця форма задишки може розвинутися внаслідок отруєння нейротропними отрутами. На відміну від інших видів задишки, при яких відбувається компенсація недостатності дихання, внаслідок розвитку центральної задишки з’являється дихальна недостатність.
Легенева задишка відзначається у людей, які страждають різноманітними захворюваннями бронхів, легенів, при легеневій недостатності. Прийнято розрізняти експіраторну і інспіраторну легеневу задишку.
Експіраторна задишка виникає при бронхіальній астмі. Її ознаки — довгий і важкий видих. Цей стан у людини характеризується утрудненням видиху. Річ у тому, що такий дихальний характер відзначається при порушеннях виведення вуглекислого газу, оскільки у хворих бронхіальною астмою відзначається звуження дрібних бронхів. Отже, щоб видихнути повітря, людина сильно напружує дыхательные м’язи. Для цієї дії витрачається велика частина того кисню, який був поглинений хворим. Тому задишка експіраторного характеру проявляється подовженим видихом.
Інспіраторна задишка виникає при розвитку клапанного пневмотораксу, при фиброзах, при різноманітних ушкодженнях діафрагми та ін. Також ця форма задишки відзначається при лімфогенному карцономатозе легенів. Експіраторна і інспіраторна задишка розрізняються, передусім, тим, що в другому випадку відзначається утруднення при вдиху. Причини такого явища — регидность тканини легенів і грудної клітки. Також цей тип задишки може відзначатися при зменшеному об’ємі грудної клітки. Легенева задишка часто виникає як наслідок порушення прохідності бронхів. У свою чергу, це явище обумовлюється набряками бронхів, їх закупорки масами мокроти. Відповідно, потрібне правильне лікування цього явища.
Симптоми серцевої задишки розвиваються у людини зважаючи на прояв недостатності лівого серця. У такому состоянии у хворого або застоюється кров в легенях, або відзначається малий серцевий викид. Як наслідок, відбувається порушення живлення головного мозку, тому патогенез задишки схожий із задишкою центрального типу. Проте внаслідок фізичного навантаження задишка при серцевій недостатності у людини посилюється. При серцевій астмі або при серцевій недостатності задишка часто розвивається вночі, коли людина спить. Враховуючи той факт, що серцева задишка виникає із-за цілого ряду механізмів, препарати при цьому явищі застосовуються в комплексі. Основні ліки від серцевої задишки — це сечогінні засоби, настій наперстянки та ін. Чим зняти серцеву задишку у важких випадках повинен вирішувати фахівець. При важких симптомах треба обов’язково терміново викликати лікаря. Але перш ніж прибуде лікар, який і прийме рішення, як лікувати задишку, людині треба надати напівсидяче положення і дати йому ті седативні препарати, які є під рукою. Як правило, хворий, який страждає відсерцевої задишки, сам може визначити, який рівень фізичної активності веде до виникнення задишки.
Гематогенна задишка розвивається при попаданні в кров людини токсичних продуктів. Цей стан характерний для отруєння, цукрового діабету, печінкової недостатності.
Причини виникнення задишки можуть бути пов’язані і з розвитком запального процесу в легенях. Причини задишки і нестачі повітря при пневмонії пов’язані з тим, що об’єм нормально функціонуючої тканини легенів зменшується, а поріг дихального рефлексу знижується. Сильна задишка при пневмонії відзначається також зважаючи на вплив токсичних речовин, які потрапляють в кров з вогнища запалення. При фізичному навантаженні людина з пневмонією страждає від яскраво виражених симптомів задишки. В даному випадку дуже важлива правильна і своєчасна діагностика. Інакше неправильно певні причини задишки при ходьбі і лікування народними засобами може привести до дуже серйозних наслідків.
Особливу увагу слід звернути назадишку і її причини у літніх людей. При пневмонії саме задишка може бути тим симптомом, який дозволить запідозрити це захворювання. Часто серцева задишка і легенева задишка з’являються схоже, тому важливо правильно встановити діагноз і зробити усі заходи по лікуванню.
Виникнення церебральної задишки — прямий наслідок роздратування дихального центру. Ця форма задишки часто стає наслідком органічних уражень головного мозку. Також розвиток церебральної задишки може бути пов’язаний з порушеннями в роботі нервової системи.
Задишка при бронхіті проявляється внаслідок запального процесу слизової оболонки легенів. Задишка у дитини при бронхіті може свідчити про те, розвивається гостра форма захворювання. Задишка у дітей при бронхіті характеризується нестачею повітря в легенях. При щонайменшому фізичному навантаженні спостерігається у дитини кашель, який виникає на тлі ускладненого дихання. Сильна задишка у немовляти — основна ознака обструктивногобронхіту. Ознаки у дітей цього захворювання проявляються також млявістю, загальним погіршенням здоров’я. Малюк може капризувати, відмовлятися їсти. При цьому він страждає від постійного сильного кашлю. Важливо не допустити розвитку цієї форми бронхіту, оскільки у такому разі відбувається патологічна зміна бронхіальної тканини.
Проте, причини задишки у дитини можуть бути і абсолютно іншими, тому перш, ніж приймати рішення, що робити, батьки повинні обов’язково показати малюка лікареві і пройти усі необхідні обстеження. Головне — вчасно помітити симптоми, і лікування у такому разі буде максимально ефективним.
Батьки ні в якому разі не повинні самі вибирати методи і вирішувати, як лікувати задишку при бронхіті. Адже використання для лікування виключно народних методів у результаті може привести до переходу гострого бронхіту в хронічну форму. Як наслідок, задишка при хронічному бронхіті у дитини буде ще більше вираженою. Важливо врахувати, що після бронхіту у дитини відбувайсят помітне зниження імунітету. Тому важливо зміцнювати імунну систему малюка.
Сухий кашель і задишка можуть свідчити і про хронічну форму бронхіту у дорослої людини. Подібні симптоми часто спостерігаються у злісних курців. Підвищена температура і задишка також можуть поєднуватися при простудних захворюваннях.
Задишка при вагітності, як правило, турбує жінок на останніх місяцях. Під час вагітності матка поступово збільшується, і, як наслідок, здавлює діафрагму. На ранніх термінах вагітності задишка жінок турбує рідко. Проте, вже в першому триместрі періодично розвивається задишка у вагітних, пов’язана з гормональними змінами в організмі майбутньої мами. Задишка у вагітних жінок також пов’язана з фізичними і емоційними перевантаженнями. І якщо вона проявляється не постійно, а епізодично, то викликати занепокоєння такий стан не повинен. Але якщо задишка турбує жінку і в стані спокою, варто обов’язково розповісти про це лікареві.
Як лікуєь задишку?
Іноді може помилково здатися, що задишка — це явище, яке не є симптомом інших хвороб. Як наслідок, людина вважає, що йому потрібне лікування задишки при ходьбі, а не терапія основного захворювання. Проте, фахівці до яких звертаються пацієнти із скаргами на ускладнене дихання, говорять не про те, чим лікувати задишку, а виключно про схему лікування тієї хвороби, яка і спровокувала такий симптом. Лікування задишки при серцевій недостатності проводить лікар-кардіолог. Якщо у людини розвинувся напад задишки при стенокардії або при інших захворюваннях серця, треба надати йому першу допомогу. Слід забезпечити приплив свіжого повітря в приміщення. При цьому хворий повинен знаходитися у спокої. Треба звільнити від здавлення його грудну клітку, дати хворому кисневий пакет для дихання. При таких нападах слід давати під язик пігулки нітросорбіду. Також слід прийняти будь-який сечогінний препарат. Допомога при психогенній задишці предусматривает прийом седативних препаратів. Аналогічно проводиться лікування задишки при ВСД. Проте слід розуміти, що за допомогою заспокійливих засобів можна тільки на якийсь час позбавитися від симптому, але не вилікувати основне захворювання.
Щоб позбавитися від задишки при бронхіті, необхідно забезпечити комплексне лікування захворювання і медикаментозне, і лікування народними засобами.
Замислюючись про те, як лікувати задишку народними засобами, слід врахувати, що робити це можна тільки у тому випадку, якщо задишка проявляється епізодично і внаслідок дуже важких навантажень. У такому разі можна спробувати періодично приймати настоянку пустирника, а також відвари м’яти, мелисы, валеріани.
В якості основних заходів профілактики необхідно повністю відмовитися від тютюнокуріння і, по можливості, уникати поганих екологічних умов. До речі, пасивне паління, тобто вдихання сигаретного диму, теж може стати причиною розвитку задишки. Обов’язково треба вести активний спосіб життя, оскільки це дозволить зміцнить імунітет і поліпшити кисневий обмін в легенях. Ні в якому разі не можна запускати хронічні недуги легенів і серця : своєчасне лікування позбавить від неприємностей в майбутньому.
види задишки, задишка, експіраторна задишка, задишка види, Інспіраторна задишка, задишка при ходьбі, задишка лікування