Запалення легенів


Пневмонія(інша назва — запалення легенів) – це інфекційне захворювання, при якому відбувається ураження альвеол, – бульбашок з тонкими стінками, які насичують кров киснем. Запалення легенів прийнято вважати одним з найбільш поширених захворювань, адже легкі і система дихання людини сильно уразливі для захворювань інфекційного характеру.
Існує досить багато причин виникнення пневмонії – це бактерії, віруси, внутрішньоклітинні паразити, грибки. Виділяють декілька видів запалення легенів, і кожен з них має особливі симптоми і характер течії. Також пневмонія іноді проявляється в якості ускладнення у людини, що перехворіла грипом, застудою, бронхітом.
Причини запалення легенів
Найчастіше виникнення пневмонії провокує пневмокок або гемофільна паличка. До того ж збудником запалення легенів може виступати мікоплазма, легионелла, хламідія та ін. На сьогодні существуют вакцини, що запобігають захворюванню або симптомам, що значно полегшують його
У легенях здорової людини є трохи бактерій. Мікроорганізми, які в них потрапляють, знищує повноцінна імунна система. Але якщо захисні функції організму не працюють зважаючи на певні причини, у людини розвивається пневмонія. Зважаючи на викладене вище запалення легенів найчастіше зустрічається у пацієнтів із слабким імунітетом, у літніх людей і дітей.

Збудники хвороби потрапляють в легені людини через дихальні шляхи. Приміром, в легені може потрапити слиз з рота, в якому містяться бактерії або віруси. Адже ряд збудників запалення легенів існує в носоглотці у здорових людей. Також виникнення цього захворювання провокує вдихання повітря, в якому патогенні. Шлях передачі пневмонії, яку викликає гемофільна паличка, повітряно-краплинний.
Розвиток запалення легенів у дітей раннього віку провокують наступні чинники: травми, отримані при пологах, внутриутробная гіпоксія і асфіксія, вроджені вади серця і легені, муковісцидоз, імунодефіцити спадкового характеру, гіповітаміноз.
У дітей в шкільному віці запалення легенів може розвинутися внаслідок наявності хронічних осередків інфекції в носоглотці, бронхітів з рецидивами, муковісцидозу, імунодефіциту, придбаних вад серця.
У дорослих людей провокувати виникнення пневмонії може хронічний бронхіт і захворювання легенів, злісне паління, ендокринні хвороби, імунодефіцит, перенесені оперативні втручання в грудній клітці і черевній порожнині, алкоголізм і наркоманія.
Симптоми запалення легенів
В процесі розвитку хвороби у людини проявляються певні симптоми запалення легенів. Так, різко підвищується температура тіла – вона може піднятися до 39-40 градусів, є присутнім кашель, в процесі якого виділяється гнійна мокрота. Також мають місце наступні симптоми запалення легенів : больові відчуття в грудях, сильна задишка, постійна слабкість. Вночі у больного може проявлятися дуже сильне потовиділення. Якщо не почати лікування захворювання вчасно, то пневмонія прогресуватиме дуже швидко, і її підсумком може стати навіть летальний кінець. Існують види цього захворювання, при яких симптоми запалення легенів виражені менше. У такому разі у хворого може бути присутнім сухий кашель, відчуття слабкості, головний біль.
Види запалення легенів
Види запалення легенів визначаються по площі ураженні. Так, осередкова пневмонія займає тільки невелику частину легені, сегментарна пневмонія вражає один або декілька сегментів легені, пайова пневмонія поширюється на долю легені, при зливній пневмонії дрібні вогнища зливаються у більші, тотальна пневмонія вражає легеню в цілому.
При гострій пневмонії відбувається запальний процес в легеневій тканині, який, як правило, має бактерійну природу. Успіх терапії захворювання, яка в обов’язковому порядку повинна проводитися в стаціонарі, безпосередньо залежить від того, насколько своєчасно хворий звернувся по допомогу. При крупозному запаленні хвороба розвивається несподівано: у людини різко піднімається температура тіла, досягаючи 39-40°З, він відчуває біль в грудях, сильний озноб, сухий кашель, через певний час що переходить в кашель з мокротою.
Запалення легенів у дітей і у дорослих також може проходити з деяким чином стертими симптомами. Так, пацієнт може припускати наявність ГРВІ, проте при цьому слабкість, помірна температура тіла, кашель зберігаються дуже тривалий час.
До того ж розрізняють односторонню пневмонію(при цьому вражається одно легеня) і двосторонню(має місце ураження обох легенів). Первинне запалення легенів виникає як самостійна хвороба, а вторинне – як недугу, що розвинулася на тлі іншого захворювання.
Ознаки запалення легенів
У більшості випадків запалення легенів у дітей, а також у дорослих виникає як наслідок іншої хвороби. Запідозрити пневмонію дозволяє ряд симптомів, що проявляються у хворого. Следует особливу увагу звертати на деякі ознаки запалення легенів. Отже, при пневмонії найбільш вираженим симптомом хвороби стає кашель. Насторожити повинна ситуація, якщо у хворого настає поліпшення після поганого самопочуття під час застуди, або тривалість простудного захворювання більше семи днів.
Існують і інші ознаки запалення легенів : кашель при спробі вдихнути глибоко, наявність сильної блідості шкірних покривів, яке супроводить звичайні симптоми ГРВІ, наявність задишки при відносно невеликій температурі тіла. При розвитку запалення легенів у хворого не знижується температура тіла після прийняття жаропонижаюзщих засобів(парацетамола, эффералгана, панадола).
Слід врахувати, що за наявності викладених ознак запалення легенів слід негайно звертатися за допомогою до фахівця.
Діагностика запалення легенів
На сьогодні лікарі мають можливість гострено діагностувати пневмонію за допомогою різних методів обстеження. Після зверненняпацієнта фахівець, передусім, проводить детальне опитування, прослуховує хворого. У деяких сумнівних випадках проводиться клінічний аналіз крові, а також рентгенологічне обстеження. В якості додаткових досліджень в деяких випадках проводиться комп’ютерна томографія грудної клітки, бронхоскопія з подальшою біопсією, аналіз сечі і інші обстеження, які призначає лікар.
Результати цих досліджень дозволяють з високою точністю діагностувати запалення легенів.
Лікування запалення легенів
При лікуванні запалення легенів важливим чинником успіху ставати підбір антибіотика, а також дозування і методи попадання лікарського засобу в організм хворого. Так, антибіотики вводять як шляхом ін’єкцій, так і приймають у вигляді пігулок або сиропів. Лікарські засоби підбираються залежно від типу збудника запалення легенів.
Також в процесі лікування запаленні легенів застосовується ряд лікарських засобів, які мають бронхорасширяющие властивостівітамінні комплекси, відхаркувальні препарати. Після деякого поліпшення стану, коли у хворого нормализируется температура тіла, лікування запалення легенів включає физиопроцедуры і лікувальний масаж. За умови застосування цих методів поліпшення настає набагато швидше. Після одужання пацієнтові в деяких випадках призначають повторне проведення рентгена з метою упевнитися в успіху лікування.
Полі закінченні основного курсу лікування запалення легенів хворому призначається додатковий прийом вітамінного комплексу впродовж місяця. Адже в процесі течії пневмонії в організмі гине велика кількість корисних мікроорганізмів, які продукують вітаміни групи В.
Щодня людям, що перенесли запалення легенів, рекомендується зайняття спеціальною дихальною гімнастикою. Це вправи, які сприяють посиленню рухливості грудної клітки, а також розтягуванню спайок, які могли утворитися внаслідок хвороби. Дихальні вправи показані особливо хворим преклонного віку. Також людям після перенесеної хвороби слід частіше знаходитися на свіжому повітрі.
За умови правильного підходу до лікування одужання відбувається через 3-4 тижні після початку хвороби.
Живлення при запаленні легенів
Паралельно з курсом медикаментозного лікування хворим запаленням легенів рекомендується дотримання деяких принципів в живленні, що дозволяє досягти ефективніших результатів лікування. Так, в період гострої течії пневмонії хворому показано дотримуватися дієти, енергетична цінність якої не перевищує 1600-1800 ккал. Щоб зменшити запальний процес, слід обмежити вживання солі(у добу хворому вистачає 6 г солі), а також збільшити в раціоні кількість продуктів з високим вмістом вітамінів С і Р. Особливо цінними продуктами вважаються чорна смородина, агрус, шипшина, зелень, цитрусові, лимони, малина та ін. Не менш важливе і дотримання питного режиму – в день необхідно випивати не менше двох літрів рідини. Щоб обеспечить зміст потрібної кількості кальцію в організмі, варто вживати більше молочних продуктів, і при цьому вимкнути з раціону блюда, що містять щавлеву кислоту.
Їсти слід маленькими порціями, шість раз на день. Особливо корисними блюдами і продуктами в період лікування запалення легенів вважаються овочі, фрукти, ягоди, морс з журавлини, чай з лимоном, молочні блюда, яйця, каші і слизові відвари з круп, нежирні бульйони з м’яса і риби. Не слід вживати здобну випічку, жирні, солоні і копчені продукти, жири, шоколад, прянощі.
У процесі одужання раціон хворого необхідно зробити калорійнішим за рахунок додаткових білків, а також слід вживати продукти, які покращують секрецію шлунку і підшлункової залози.
Ускладнення запалення легенів
В якості ускладнень пневмонії у хворих може виникнути ряд важких станів : абсцес і гангрена легені, емпієма плеври, плеврит, прояви гострої дихальної недостатності, ендокардит, менінгіт, перикардит, сепсис, набряк легенів. Якщо схема лікування була підібрана неправильно, або у хворого має місце виражений імунодефіцит, запалення легенів може призводити до смертельного результату.
Профілактика запалення легенів
Методи профілактики запалення легенів співпадають з профілактикою бронхітів і гострих респіраторних інфекцій. Дітей необхідно поступово і регулярно загартовувати, починаючи з самого раннього віку. Важливе також зміцнення імунітету, а також попередження чинників, що провокують стан імунодефіциту.
Чинником ризику гострої пневмонії вважається схильність до мікротромбозів, що має місце при постійному постільному режимі і прийомі ряду препаратів(инфекундин, бисекурин, ригевидон). Щоб попередити гостру пневмонію в даному випадку, рекомендується проводити щодня лікувальну фізкультуру, дихальні вправи, масаж. Особливу увагу слід звертати на профілактику запалення легенів у хворих в старшому віці зважаючи на зниження Т і В-иммунитета.


Теги: як діагностувати запалення легень, що їсти при запаленні легень

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *