Лімфаденіт


Лімфаденіт є запаленням лімфатичних вузлів. Це хвороба вторинного типу, вона проявляється після виниклого запалення в певній області тіла. У досить окремих випадках діагностується первинне гнійне запалення лімфовузлів. Збудниками цього захворювання є стрептококи, а також ряд інших патогенних мікробів. Проте найчастіше має місце змішана флора. Хвороба виникає після того, як мікроорганізми, токсини, а також продукти розпаду тканин потрапляють з лімфою в лімфатичні вузли. Проникнення може статися крізь ушкодження на шкірі, слизові оболонки, а також гематогенним шляхом.
Лімфаденіт прийнято ділити на гнійне, серозне, продуктивне запалення. Якщо процес запалення пошириться на інші тканини, то у результаті може розвинутися периаденіт. Для цього стану характерним симптомом є нерухомість вузлів, в яких проходить запалення, наприклад, якщо у людини діагностований шийний лімфаденітто подібні явища відзначаються в області шиї. Лімфаденіт може протікати в гострій або хронічній формі. Течія гострого лімфаденіту відбувається по-різному. Якщо гнійне вогнище ліквідовувати якомога раніше, то гіперемія після цього зникне, станеться розсмоктування ексудату, а після зменшення лімфовузлів припиниться їх хворобливість.

На початку гнійного лімфаденіту спостерігаються прояви катарально-гіперпластичного лімфаденіту, пізніше утворюється гнійна інфільтрація вузла і з’являється декілька вогнищ. Після їх злиття лімфатичний вузол розплавляється. Якщо до гнійного процесу залучається його капсула і навколишні тканини, то у результаті розвивається аденофлегмона. При розвитку гнильного лімфаденіту лімфатичні вузли вражаються гангренозним процесом.
Також існує класифікація, грунтована на діленні по вогнищу запального процесу(паховий лімфаденіт, шийний лімфаденіт). Одним з видів цього захворювання, що найчастіше зустрічаються, являється паховий лімфаденіт.
Симптоми лимфаденита
Хворий лімфаденітом відчуває наступні симптоми лімфаденіту : сильний біль, із-за якого кінцівки він тримає у вимушеному положенні. Підвищується температура, з’являється набряк. Якщо лімфаденіт розташовується поверхнево, то може спостерігатися гіперемія і підвищення температури місцево. На пізній стадії захворювання проявляється озноб, флюктуация, лейкоцитоз. При цьому первинний осередок інфекції вже значення не має.
Лімфаденіт буває як гострий, так і хронічний, розрізняють також специфічний і неспецифічний лімфаденіт. Лімфаденіт неспецифічний, як правило, провокують стафілококи, рідше збудниками стають стрептококи і інші гноеродные мікроби. Осередками поширення хвороби може стати гнійна рана, карбункул, фурункул, бешихове запалення, остеомієліт, трофічна виразка і інші утворення. Також мікроби можуть проникнути в лімфатичний вузол під час його поранення. У такій ситуації лімфаденіт є первинним захворюванням.
Запалення в лімфовузлах проявляється і развивается за загальним типом. Якщо прогресує гнійний лімфаденіт, запальні процеси можуть спровокувати деструктивні форми захворювання — абсцедирование і некроз, а гнильна інфекція може викликати іхорозний розпад лімфатичних вузлів. Простий лімфаденіт – це форма захворювання, при якій запалення, як правило, не виходить далі за лімфатичний вузол. Якщо має місце деструктивна форма лімфаденіту, то запалення може поширитися на тканини, розташовані поруч. Внаслідок змін в серозній тканині може виникнути серозне запалення або гнійне запалення з подальшим утворенням аденофлегмоны. Особливо серйозні симптоми лімфаденіту проявляються при іхорозній формі хвороби.
При гострій неспецифічній формі хвороби проявляються наступні симптоми лімфаденіту. Збільшуються лімфатичні вузли і проявляється хворобливість, періодично з’являється головний біль, слабкість, відчуття погіршення здоров’я, може підвищуватися температура тіла. Досить часто при гострому лімфаденітіпроявляється запалення лімфатичних судин. Ознаки гострого лімфаденіту залежать від форми захворювання і характеру запалення. В основному загальний стан хворого при катаральному лімфаденіті особливо не порушується. В якості симптомів можуть проявитися болі в зоні регіонарних лімфовузлів. При цьому відзначається збільшення лімфовузлів, їх хворобливість під час пальпації.
Якщо процес захворювання прогресує і розвивається периаденіт, то описані ознаки можуть посилюватися. Хворобливі відчуття придбавають різкість, шкірі над лімфовузлами ставати гиперемированой, а при пальпації вузлів хворої відчуває біль. Лімфатичні вузли, які раніше можна було дуже чітко пальпувати, тепер зливаються між собою і з тканинами, що оточують їх, до того ж вони стають нерухомими.
Запальні процеси в лімфатичних вузлах відрізняються продуктивним характером. У гнійну форму вони переходять в досить окремих випадках. Серед проявів хронічного неспецифічного лімфаденіту виділяються слідующие симптоми: збільшуються і ущільнюються лімфатичні вузли, хворобливість в них відчувається слабка, вони між собою не спаюються. У такому стані лімфатичні вузли перебувають досить довгий період часу, пізніше усередині розростається сполучна тканина і вони зменшуються.
При туберкульозному лімфаденіті в якості загального захворювання проявляється туберкульоз. Лімфаденіт у дітей може проявлятися якраз в період первинного туберкульозу. Мікробактерії туберкульозу можуть викликати туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів. Інфекція може поширюватися різними способами. Так, вона може проникнути через мигдалини. Найчастіше інфекція проникає лимфогематогенным шляхом, поширюючись з уражених лімфатичних вузлів.
Якщо захворювання починається гостро, то у хворого спостерігається різкий підйом температури, з’являються симптоми туберкульозної інтоксикації, лімфатичні вузли стають більше, в них проявляються запально-некротичні зміни. В якості особливої ознаки туберкулезногпро лімфаденіту, який виділяє його серед інших форм, відмічають наявність периаденіту. Дуже рідко з’являються свищі. Частіше за усе ураження проявляються на шийних, підщелепних і пахвових вузлах. Хронічний лімфаденіт у дітей іноді розвивається паралельно з інфекційними хворобами — гайморитом, тонзилітом, ринітом, періодонтитом. На самому початку розвитку лімфаденіт у дітей проявляється пухлиною в місцях розташування лімфовузлів. При натисканні на неї дитина може відчути біль. А через декілька днів запалення переходить на поруч розташовані тканини. Лімфатичний вузол ставати важко таким, що промацується, тканини ущільнюються. За наявності подібних симптомів слід відразу ж звертатися до педіатра.
Діагностика лімфаденіту
Щоб поставити відповідний діагноз, лікар керується клінічною картиною, враховуючи анамнестичні відомості. Поверхневий лімфаденіт(паховий, шийний лімфаденіт) лікар визначає досить легко. Складніше діагностувати лімфаденіт, ускладненням которого являється периаденіт, а до запального процесу залучається жирова тканина між м’язами, клетчаточные простори середостіння і зачеревний простір.
Щоб встановити диференціальний діагноз, важливо знати, де розташовано первинне гнійно-запальне вогнище. Важливо диференціювати хронічний неспецифічний лімфаденіт зі збільшенням лімфатичних вузлів при інших інфекційних і інших хворобах. В процесі розпізнавання лімфаденіту хронічного типу лікар оцінює цілий комплекс симптомів захворювання. Якщо постановка діагнозу ускладнена, то слід провести біопсію лімфатичного вузла або видалити його для подальшого гістологічного дослідження. Таке вивчення матеріалу дуже багато означає в процесі диференціальної діагностики хронічного лімфаденіту і виявлення метастазів злоякісних утворень.
Діагноз “специфічний лімфаденіт” встановлюється за результатами комплексного обстеження пацієнта. При цьому враховується контакт пацієнта з хворими туберкульозом, його реакціяна туберкулін, наявність або відсутність туберкульозного ураження в легенях і інших органах.
Також встановити правильний діагноз можна за допомогою пункції ураженого лімфатичного вузла. За допомогою рентгена можна визначити утворення у вузлах кальцинатов, які на рентгенівському знімку видно у вигляді щільних тіней на шийних м’яких тканинах, під щелепою, в зоні пахв і паху. Важлива диференціація туберкульозного лімфаденіту з неспецифічним гнійним лімфаденітом, метастазами злоякісних утворень, лимфагранулематозом.
При підозрі на паховий лімфаденіт слід провести ретельне обстеження ректальної області і статевих органів, визначити, яким є стан кісток тазу і стегон. Важливо встановити правильний діагноз, адже в деяких випадках паховий лімфаденіт визначають як ущемлену грижу.
Лікування лімфаденіту
Лікування лімфаденіту гострої неспецифічної форми призначається залежно від того, на якій стадії воно починається. Якщо в наявності тільки початкові форми хвороби, тоб лікування лімфаденіту робиться за допомогою консервативних методів. Так, уражений орган повинен перебувати в стані спокою, в якості лікування застосовується УВЧ-терапия, терапія осередку інфекції(тобто розтин абсцесів, розтин гнійних набряків), проводиться також антибиотикотерапия.
При гнійному лімфаденіті застосовується оперативний метод лікування : абсцеси розтинаються, з них видаляється гній, проводиться дренаж ран. Усі подальші заходи проводять такі ж, як і в процесі лікування гнійних ран.
При лікуванні лімфаденіту хронічної неспецифічної форми необхідно в першу чергу ліквідовувати основну хворобу, яка стала джерелом цієї форми лімфаденіту. Лікування лімфаденіту специфічного проводиться залежно від характеру ураження лімфатичних вузлів, а також наявності в інших органах туберкульозних змін. Якщо процес активний, використовуються препарати першого ряду : тубазид, стрептоміцин в комплексі з ПАСК або этионамидом, пиразинамидом, протионамид, этамбутолом. Процеслікування тривати від 8 до 15 місяців.
Також у вузол з ураженням вводиться стрептоміцин, на нього накладаються пов’язки тубазидовой, тибоновой маззю і стрептоміцином. Якщо гнійний процес яскраво виражений, то для лікування використовують антибіотики з широким спектром дії.
Ускладнення лімфаденіту
Це захворювання може спровокувати ряд ускладнень. У хворого може проявитися тромбофлебіт, гнійний процес може поширитися на клетчаточные простори, також у хворого можлива поява метастатичних осередків гнійної інфекції.
Профілактика лімфаденіту
Для профілактики лімфаденіту необхідно уникати травм і поранень, раціонально відноситися до лікування гнійно-запальних хвороб. У хворих з пахвовим лімфаденітом може проявитися сепсис, субпекторальна флегмона.


лімфоденіт, лімфаденіт, підщелепний лімфоденіт

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *